Vaka sayıları düşüşte    Bakanlıktan Pazar Yerleri Genelgesi    Künye    Reklam    Bize Ulaşın    06 Mayıs 2021 Perşembe   
Marmara Haber
  Kapaklı Çerkezköy Saray Çorlu Ergene M.Ereğlisi Hayrabolu Muratlı Süleymanpaşa Şarköy Malkara Türkiye Tekirdağ Edirne Kırklareli
Son Dakika Yazarlar Türkiye Konuşuyor Fotoğraf Galeri WEB TV T Haber E-Gazete Anket Haber Arşiv
 ANA SAYFA GÜNDEM SİYASET EKONOMİ SPOR DÜNYA EĞİTİM KÜLTÜR SANAT YAŞAM SAĞLIK MAGAZİN BİLİM TEKNOLOJİ RESMİ İLAN
Erol Taşdelen /
Korona19 Savaşında Faşist Bankacılar
Yayın Tarihi: 27 Mart 2020 Cuma, 13:52
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Hitler, Mussolini, Salazar, Stalin, Franco, ortak özellikler diktatör olma dışınca askerleri cephede savaşırken sığınaklarına kapanmalarıdır.
Tıpkı bugünkü banka üst yöneticileri Korona Savaşındaki gibi.
Onlar da emrindeki insanlara “arkanızdayız” diye mesajlar gönderirlerdi.
Bu komutanların Cephede oldukları görülmezdi.
Sadece savaş ortamı yumuşayınca sığınaklarından çıkarlardı. Tam da bugünkü Korona savaşında banka üst yönetici kendilerini bu konuma düşürdüler. Yazık! Ben bu gruba girmiyorum davranışı gösteren liderlere selam olsun.
Korona test Kitleri yetersizdi 2020 Mart son haftası yeni geldi, yeterli olmadığı için testler yapılamıyor hali ile Türkiye genelinde vaka sayısı da sınırlı açıklanıyordu. Açıklanmaması veya test yapılamaması olmadığı veya yayılmanın yavaş olacağı anlamına gelmez.
Bankalarda şube cephesindekiler ölsün mü?
Bankalarda en alttakiler şubelerdir. Cephedeki askerler yani. Emekçiler yani. Zor zamanlarda ara Komite Merkezi Bölgelerdir ama zor zamanlarda arkanızda göremezsiniz cephede sizi satan arkanızda durmayan ilk grup bunlardır.
Performans toplantısında biraz zor durumda kalır gibi olun ilk bölge müdürü satar sizi, hemen karşı cepheye geçip size saldırırlar. Kendileri mükemmeldir ama saha onların istediği gibi davranmamıştır. Yalan! Hoş ortada taktir edilmesi gereken bir başarı var ise madalyonu da bunlar kendilerine takılsın isterler. O işi şube ile işbirliği yapıp nasıl bitirdiğini abarta abarta anlatır. Bölge ekibi sadece kendini pazarlamak için vardır sanırsınız. Bazıları kol saati de takar bu sayede. Davranışlarını yadırgamayın, Liyakat ile değil atanma ile gelmiştir çoğu çünkü.
Korona19’a bulunan çözümler.
Siz hiç korona sürecinde “banka personeline moral için CEO şubeleri ziyaret etti” haberi okudunuz mu, okuyamazsınız. Çünkü “müşteri ziyareti yapmayın” diye sözde sizi koruyormuş imajı vermeye çalışanlar şubelerin potansiyel  risk alanı olduğunu bilmiyorlar mı sanıyorsunuz.
Hiçbir bölge müdürünün “şubeleri dolaştım alınan tedbirleri yerinde gördüm, tedbiren şunlar yapıldı” diye bir mailini okudunuz mu, okuyamazsınız.

 

Evlerine çoktan çekildiler. “Dijitalleştik” diyen çoğu bankanın cep telefonundan mail okuma ve mail gönderme dışında evde çalışabilecek altyapısı olmadığı da çıktı bu süreçte. Yemişim sizin dijitalliğinizi. “Kahramanca bölgelerde tek başlarına” kaldık diyenler aslında “Genel Müdürlükten telefon gelsin de erken çıksam” diye dua edenler aynı zamanda. Bazıları, cam odalarından çıkmaz orası adamların akvaryumu oranın dışında yaşayamazlar çünkü.
Gerçekten bölgeler ne işe yarar?
Hep diyorum : bu dijital çağda bölgeler şubelerin önünde ne büyük engeldir. Şubelerin ayağındaki prangadır. Genel müdürlüğe çek, bölge kadrosunu daralt, şube müdürlerine inisiyatif ver, bak o zaman dinamik banka nasıl olurmuş gör. Hoş o inisiyatif yetkinliğine sahip kadro da bırakmadı bazı bankalar sahada.  Yoksa sistemleriniz hala raporlama yapılamaz halde mi. Bazı bankalarda bölgelere rapor hazırlamaktan şubeler çalışamaz hale gelmiş. Sistemden çekip alabilecekleri raporları bile şubelerden istiyor ağalar. Müdürün personeli çağırıp şu fotokopiyi çek demesi gibi bir şey işte. Bazı şaşkınlar hala eski alışkanlıkları ile çalışmaya devam ediyor. Durum analizi yapamayacak, insan psikolojisinden anlamayacak kadar liyakattan yoksunlar, sahadan uzak oldukları için hala hedef, ürün satış mesajları atıp şubelere işkenceye devam ediyorlar. Her diktatörün işkenceci adamları olur sistemi böyle kurgularsan.  Ne diyeyim : Zulmün artsın ki tez zeval bulasınız!
Parasını verir ölümünü seyrederim
Yeni kuşak bilmez, Gülter Wallraff adında cesur bir Alman gazeteci Türk gibi şirketlerde çalışarak başından geçenleri 1985’lerde “En Alttakiler” ismi ile yayınladı.  Kitaptaki en ilginç bölüm Radyoaktif içeren Santrallerin haftalarca durdurulup temizlenmesi yerine Türkleri bu santrallere sokarak temizlediklerini ortaya çıkarmasıydı. Türkler “radyasyon alıp erken ölmelerini sağlayan” bu işi niçin kabul ediyorlardı. Tabi ki “çaresizlik ve paraya olan ihtiyaç” nedeniyle. Bankaların virüs salgını ile birlikte size niçin Tazminat Ödeneği  vermeye başladığını anladınız mı şimdi!
Savaş ortamında da böyledir. Cephede isyan çıkmasın diye askerlere ek ödenek ayırdılar. 2 bin TL ile 3.500 TL tazminat ödeneği verilecek üstelik ayda. Personelini korumak bu olsa gerek. Bastırır parayı senin ölmeni izlerim. Üstelik medyayı da reklam baskısı ile susturmuşum elimde bunu büyük hizmet gibi sunarım. Bazı bankalar şube yöneticilerini çalışan olarak görmedikleri için onlara bir şey vermemiş.

 

Korona sürecinde Şubelerde bölgelerden gelen kimse gördünüz mü göremezsiniz. Her koşulda “yanınızdayız hoplarız zıpların” denilen kadro evlerine çekilmiş zencefilli cay keyfi yapıyor.
“Ziyaretler iptal” dediler. Niye “Korona kapmayın” diye sözde şubecileri düşünüyorlar. Evde oturup bu tür kararlar almak ne kadar kolay değil mi. Abi elinde şubeye gelen müşterilerde  korona19 Virüsü olmadığına dair rapor mu var. Hayırdır, bu kararı nasıl verdin?

Kıyafet serbest oldu
Savaş ortamında askerin kıyafetinin ütülü olup olmamasını önemi yoktur, pek bakılmaz. Korona savaşında da öyle oldu. Personel kendini rahat hissetsin diye kıyafetler serbest bırakıldı. İyi de oldu. Zira çoğu çalışanın iki bilemedin üç takım elbisesi vardı. Her gün aynı kıyafeti giymek virüs salgınında riski artırır bunun için serbest bırakıldı yoksa sizin kaşınıza görünüze değil. Salgın bitince de devam etsin bu uygulama ilk özür dileyen ben olacağım.
Kamu bildiğimiz kamu
Kamu bankaları “arkamızda devlet var korona morana bize işlemez” edası ile ilk hafta ne personel azaltmaya gitti ne de doğru dürüst önlem aldı. Korona savaşında emir komita zincirinde kimse inisiyatif kullanıp bir şey yapamıyor , personeli  bazı çoğu bankanın yaptığı gibi dönüşümlü çalıştıramıyorlar şubelerde bilesiniz diyelim.
Kuş gribinde ne yapmıştım, herkesin yapabileceği bir şey var
Türkiye’de yüzlerce kişinin öldüğü 2008’li yıllarda görülen Kuş gribinde Çerkezköy’de şube müdürü idim. “Ne yapabilirim” diye düşündüğümde çocukların okullarda ciddi risk altında olduklarını tespit ettim.  Eczacıbaşı fabrikası Çerkezköy’de. Oradan bir dostumun yönlendirmesi ile bayisinden nerede ise maliyetine  bidon bidon dezenfektan aldığımı hatırlıyorum. Bidon bidon mu diyeceksiniz? Ticareti için ya da çok evhamlı olduğum için değil, okullara dağıtmak için. Niyet iyi olunca bu ülkede kapılar açılıyor inanın. Sonra Konya’dan bir imalatçıya ulaştım. Pompalı plastik şişe üreten bir imalatçı. Telefonda niyetimizi söyleyince alacağım adetin yarı maliyeti kendisi karşıladı kutu kutu plastik şişe gönderdi. Aldık bunları Çerkezköy’de tüm okullara dağıttık o dönemde. Kısaca bir şeyler yapmak istediğinizde mutlaka yapılabilir. Yeter ki isteyin. Korona salgınında hiçbir şey yapamıyorsanız evden zorunlu olmadığınız sürece çıkmayın, yaşlı komşularınızın ihtiyacını giderin yeter.
Atatürk olmak kolay değil
Savaş ortamında cephede olan liderler de vardı. Başta Atatürk tabi ki. Korona savaşında liderinizin faşist bir kimlik mi sergileyip sığınaklara saklandıklarını, yoksa  ATATÜRK mü olacaklarını gözlemleyin derim. Sizin ile aynı ortamı paylaşamayanlar hiçbir zaman sizin yanınızda olamaz, onlar için sadece sayı ve maliyetten ibaret kalırsınız bilmenizde fayda var. İş sağlık olunca, sahanın sesini çıkaran bir avuç insan olunca  yazılarımız da sıklaştı ister istemez bunu için de anlayışınıza sığınıyorum.
Erol TAŞDELEN
Ekonomist, Siyaset Bilimci
tasdelen34@göail.com

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

  YAZARLAR
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
ANKET
Size en çok güven veren siyasi isim kimdir?
Recep Tayyip Erdoğan
Kemal Kılıçdaroğlu
Devlet Bahçeli
Meral Akşener
Temel Karamollaoğlu
Ahmet Davutoğlu
Ali Babacan
Mustafa Destici
Muharrem İnce
Mustafa Sarıgül
Doğu Perinçek
Hiçbiri
Denetimler havadan ve karadan devam ediyor
20 kilo uyuşturucu ele geçirildi
Belediyeden tekerlekli sandalye desteği
Çetin: Toplam Kalite Yönetimi yolculuğumuza devam ediyoruz
Elektrik üretimi yapılmaya başlandı
İpsala Ticaret Borsası Başkanı Girgin, hayatını kaybetti
957 tarihi eser ele geçirildi
Göz sağlığınız için tam kapanma sürecinde bu önerilere dikkat!
Kıbrıs Gazisi sonsuzluğa uğurlandı
Bağışıklık sisteminizi güçlendirin
Saray’da 2 caddeye beton yol yapıldı
Bebeklerde kalp hastalığı tanısı giderek yaygınlaşıyor!
Meme kanseri atlatan kadınların hamilelikleri riskli mi?
Marmara Haber Gazetecilik Ajans Ofset Marbaacılık Reklam Organizasyon San. ve Tic. Ltd. Şti
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 725 26 10 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
e-mail: haber@marmarahaber.com.tr

Künye    Reklam    Bize Ulaşın
sanalbasin.com yesidir