Yüz estetiğinde cerrahi ve cerrahi olmayan yöntemler

İrmet Hospital Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi bölümünde hasta kabulüne başlayan Op. Dr. Soner Karaali "Yüz Estetiğinde Cerrahi ve Cerrahi Olmayan Yöntemler" hakkında bilgi verdi.
YAŞAM SAĞLIK 1.12.2021 18:19:00 0

Yüz estetiği ile ilgili işlemlerin sosyal medyanın sık kullanılmaya başlanması ile beraber oldukça popüler hale geldiğini belirten Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Soner Karaali, “Özellikle instagramın yaygın kullanımıyla başlayan özçekim furyası ile insanlar yüz bölgelerini daha yakından ve ayrıntılı olarak incelemeye başladıkları için yüz bölgesine yapılan estetik müdahalelere gün geçtikçe talep artmaktadır” dedi.

 

AMELİYATLI YA DA AMELİYATSIZ YÖNTEMLERLE YAPILABİLİR

 

Yüz estetiği işlemlerinin cerrahi ve cerrahi olmayan yöntemlerle gerçekleştirilebildiğini kaydeden Op. Dr. Soner Karaali, “Cerrahi olmayan işlemler ile dolgular, toksin uygulamaları örneğin; botox, lazer uygulamaları, prp ve mezoterapi uygulamaları, topikal gençleştirici krem uygulamaları veya bunların kombinasyonu olarak uygulamalar yapılabilmektedir. Cerrahi yüz gençleştirme işlemleri ise alın bölgesinden gıdı bölgesine kadar uzanan alanda, yüzdeki tüm bölgeleri içeren alanların estetik müdahalelerini kapsar. Alın germe ve daraltma, kaş kaldırma-askılama, burun estetiği, alt ve üst göz kapağı estetiği, kulak estetiği, orta yüz germe, tam yüz germe, boyun germe, dudak askılama gibi işlemler cerrahi yüz estetiğinde uygulanan yöntemlerdir” bilgisini verdi.

 

EN ETKİLİ OLAN İŞLEM YÜZ GERMEDİR

 

Cerrahi yüz estetiğinde, yaşa bağlı olarak sarkan yüz bölgesindeki dokuları toparlamak amacı ile en sık uygulanan işlemin yüz germe estetiği olduğunu kaydeden Op. Dr. Soner Karaali, “Yüz germe estetiğine çoğu zaman aynı seansta göz kapağı estetiği, kaş askılama, gıdı-boyun germe gibi estetik işlemler de eklenerek tek seansta mümkün olabildiğince tüm yüz bölgesini gençleştirmeyi hedeflemekteyiz. Yüz estetiği ameliyatlarında hasta popülasyonu genellikle orta yaş ve üzeri olup, genellikle kendi yaş gruplarında en yaşlı gözüken yüzde 10'luk dilim içerisinde gözükürler. Özellikle kombine olarak uygulanan yüz estetiği ameliyatlarından sonra hastaya vaadettiğimiz görünüm ise kendi yaş grubunda en genç gözüken yüzde 10' luk dilime sokmaktır. Bu da yüz germe ameliyatları sonrası hastanın ortalama 15 yaş ve hatta bazı hasta gruplarında 20 yaş daha genç gözükebilmesi anlamına gelir” diye konuştu. Hiçbir başka estetik operasyonun, bir kişinin görünüm olarak yüz germe işlemine kıyasla daha genç gözükmesini sağlayamadığını dile getiren Op. Dr. Soner Karaali, “Yapılan işlem kalıcı niteliktedir. Hastanın doğal yaşlanma süreci ne ise aynen devam eder ancak işlemin kalıcılığı yaşlanma sürecinden hızlı olarak kaybolmaz. Yüz germe estetiği genel anestezi altında yapılır. Ameliyat sonrası hastalar bir ya da iki gün hastanede yatarlar. Ameliyat sonrası izler kulak önü çizgisi, saçlı deri ve kulak arkasında saklanacağı için karşıdan bakıldığında izler gözükmez ve belli olmaz. Ameliyat sonrası hastalara 2 hafta takacakları bir yüz maskesi önerilir. Şişlikler ve ödemler ameliyat hemen sonrasında yoğun olmakla beraber ikinci haftadan sonra oldukça azalır. Ameliyat günü hasta ayağa kalkar, yürür ve kişisel ihtiyaçlarını karşılayabilir. Taburculuk sonrası hastalar maskeleri ile evde kişisel işlerini yapabilir dışarıda gezebilir ve ufak egzersizlerini yapabilirler. Ameliyat dikişleri 10. günde alınır. Hastaların işe başlama süreleri çalıştığı işlere göre değişmekle beraber ortalama 15-20 gündür” dedi.

 

 

“UZMANLIK GEREKTİREN CERRAHİ İŞLEMLERDİR”

 

Op. Dr. Soner Karaali, “Yüz germe ameliyatları ile birlikte göz kapağı estetiği, badem göz ameliyatı, yanak inceltme, gıdı estetiği ve dudak kaldırma işlemleri çoğu zaman hastanın beklentilerine göre beraber kombine edilebilir. Bu kombinasyonda amaç hastanın mümkün olabildiğince tek seansta yüzünün harmonisini bozmadan bütüncül bir yaklaşımla gençleştirmeyi sağlamaktır. Burun estetiği ameliyatı yüz estetiği ameliyatlarının içinde çok önemli bir yer tutar ancak hastalara yüz germe ameliyatı ile aynı seansta uygulanması genellikle önerilmez. Burun estetiği ameliyatı da planlanıyor ise ameliyatlar toplamda iki seans olacak şekilde planlanır. Yüz germe başta olmak üzere yüz estetiği ameliyatları, diğer estetik ameliyatlarından bir miktar daha fazla titizlik isteyen, tecrübe gerektiren ve ileri uzmanlık gerektiren cerrahi işlemlerdir. Bu nedenle ameliyatın tam teşekküllü hastanelerde, tecrübeli ve yüz estetiği cerrahisi konusunda çalışmalarını yoğunlaştırmış olan cerrahlar tarafından yapılması gerekir. Bu cerrahi işlemler komplikasyonları ve olumsuz sonuçları büyük sıkıntılar yaratabileceği için kesinlikle merdiven altı tabir edilen sağlık kuruluşlarında ve plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahisi uzmanı dışındaki branşlar tarafından yapılmamalıdır” ifadelerini kullandı.

 

Haber / Gülveren ALTUNOĞLU