Köy kadınları, kış hazırlıklarını sürdürüyor

Kırklareli'nde köylü kadınlar kışın tüketecekleri yiyecekleri imece usulüyle hazırlıyor.

KIRKLARELİ 15.10.2023 16:25:00 0
Köy kadınları, kış hazırlıklarını sürdürüyor

 

Kış koşullarında zaman zaman ulaşımda aksamaların yaşandığı Pehlivanköy ilçesinin Kuştepe köyünde birçok evin bahçesinde bir araya gelen kadınlar kışlık yiyeceklerini hazırlıyor.

Pomakça şarkı ve türküler de seslendiren kadınlar peçkanın sıcağı karşısında tarhana, kuskus, salça, turşu, erişte ve yufka gibi ürünleri hazır hale getiriyor.


KÖYDE YARDIMLAŞMA DAHA FAZLA

 


Köy kadınlarından Sabiha Yıldırım (76), “Temmuz ayında başladığımız kış hazırlıklarını sürdürüyoruz. Kış hazırlıklarını imece usulü ile yapıyoruz. Köyde yaşamak çok güzel. Köyde yardımlaşma şehir hayatına göre daha fazla. Birbirimize yardım ediyoruz. Hazırlıklarımızı yaparken ise Pomakça türlüler seslendiriyoruz. 

Gençlere bu imece geleneğini öğretiyoruz. Biz yaşlanıyoruz, yarın öbür gün biz gideceğiz bu gençler bu gelenekleri bilmezseler ne yapacaklar. Onlara bu geleneği öğretmeye çalışıyoruz” dedi. 


“HİÇBİR ZAMAN HAZIR ALMIYORUZ”


Yıldırım, kış hazırlıkları yaparken komşularla birlik ve beraberliklerinin de güçlendiğini ifade ederek, “Kışlık ürünleri hiçbir zaman hazır almıyoruz. Köyde herkes kendi ürününü kendi yapıyor. Hazır aldığın zaman mesela mağazalardan tadı yok. Ama kendi yaptığında ev yapımı tadı var. 

Her şeyini biliyorsun, usulünü biliyorsun yumurtasını, suyunu koyuyorsun ne yapacağını biliyorsun. Onun için kendimiz yapıyoruz. Daha iyi, bizim için sağlıklı” dedi. 


“İMECE GELENEĞİ DEVAM EDİYOR”

 


İmece geleneğinin halen köylerinde devam ettiğini ifade eden Mürvet Gürses de, “Kışlık ürün mesaimiz eylül ayı sonuna kadar sürecek. Birgün başka bir komşuya, bir gün başka komşuya hep imece usulü beraber yapıyoruz. Mesela o arkadaşa yaparken ondan yemek de yiyoruz, çay, kahve içiyoruz. Sohbetlerimiz çok, şarkı türkü de söyleniyor. Yaz geldiğinde dört gözle sonbaharı bekliyoruz. Çok keyifli zaman geçiriyoruz” dedi. 


AA