Kalbinde mini şok cihazıyla yaşıyor

Edirne'de oturan 39 yaşındaki Erdinç Kahraman, Brugada Sendromu’ndan korunmak için yaklaşık 6 yıldır şok cihazı görevi gören kalp piliyle yaşamını sürdürüyor.

EDİRNE 29.09.2023 12:55:00 0
Kalbinde mini şok cihazıyla yaşıyor

Edirne'de oturan 39 yaşındaki Erdinç Kahraman, nadir görülen kalp hastalıklarından ritim bozuklukları, çarpıntı, bayılma ve bunun ötesinde ani ölüm ile kendisini gösteren Brugada Sendromu’ndan korunmak için yaklaşık 6 yıldır şok cihazı görevi gören kalp piliyle yaşamını sürdürüyor.

Gümrük firması sahibi Erdinç Kahraman, 2017 yılında göğsünde ve sırtında hissettiği şiddetli ağrının ardından acil servise giderek şikayetini anlattı. Yapılan tetkikler sonucu "Brugada Sendromu" teşhisi konulan Kahraman, ilk kez duyduğu hastalığın tedavisi için Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalına başvurdu.


ŞOK CİHAZIYERLEŞTİRİLDİ


Yapılan detaylı tetkikler ve gen testinin ardından hastalığı netlik kazanan Kahraman, kalp pili operasyonu olmak için Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde ameliyat oldu. Ameliyat esnasında aldığı ilaçların etkisiyle kalbi duran Kahraman müdahalenin ardından hayata döndürülürken, sendromun kalbi durdurma olasılığına karşın Kahraman'ın kalbinin üstüne yaklaşık 15 santimetre büyüklüğündeki şok cihazı, implante edilebilir kardiyoverter defibrilatör (ICD) yerleştirildi.


NADİR GÖRÜLEN BİR HASTALIK


Hastalığı ilk duyduğunda çok şaşırdığını ifade eden Kahraman, “Brugada Sendromu kalp aritmisini bozan bir hastalık. Bu hastalığın ortaya çıkmasının en büyük payı uykusuzluk ve yorgunluktur. Gümrükte çalıştığımız için uzun yıllar az uykuyla çalıştım. 48 saat hiç uyumadığım bir günün ardından eve döndüğümde hastalığım o gün aktif hale gelmiş. 

O zaman için böyle bir hastalığa sahip olduğumu bilmiyordum. Acil serviste yapılan testlerin ardından nadir görülen bir hastalığa yakalandığım anlaşıldı. Tedavi için Trakya Üniversitesi’ne gittim ve o günden itibaren benim için hayat değişti” dedi. 


“HASTALIĞIMLA BARIŞIK OLARAK YAŞIYORUM”


Bir yandan hastalığı anlamaya diğer yandan korunma amaçlı girişimlere başladığını dile getiren Kahraman, “Servet Altay hocamın yönlendirmesiyle Hacettepe Üniversitesinde ameliyat oldum. Operasyona girdiğimde daha pil takılmadan Brugada Sendromu kalbimi durdurmuş. Bunu aldığım anestezi ilaçlarına bağlıyorum. 

Çünkü bu sendromu olan kişilerin ilaç kullanması çok riskli. Ben hala ilaç içemiyorum. Bu sendromu bir canavara benzetiyorum. Çünkü ona müdahale edildiğini varsayıp, kalbin aritmisini bozabiliyor. O günden beri ilaç içemiyorum, almam gerekirse de doktor kontrolünde yapıyorum. 

ICD pil takıldıktan sonra kontrol amaçlı nabzım düşürülmüş ve pilin şok etkisi çalıştığı görüldü. O günden beri uyku düzenimi değiştirdim, sağlığıma dikkat ediyorum. Şirketime fazladan çalışan aldım. Hastalığımla barışık olarak yaşıyorum” diye konuştu. 


“SAĞLIKLI YAŞAMAYA DİKKAT EDİYORUM”


Kalbinde pille yaşamanın farklı bir duygu olduğunu, düzenli ve sağlıklı yaşamaya çok dikkat ettiğini, sendromun aktif hale gelmemesi için çaba sarf ettiğini belirten Kahraman, “İlk zamanlarda kalp piliyle yaşamanın zorluğunu çektim. Sendrom pil takıldıktan sonra aktif olmadı. Pile bugüne kadar ihtiyaç duyulmadı, umarım böyle devam eder. 

Bu sendromla yaşamak zorundayım ve ona karşı bir hayat sigortam var. Onunla barışık olmanız lazım ve yeni hayata uyum sağlamanız lazım. Pil, göğsün sol tarafında bulunuyor. Bu pille yaşıyorsanız sol kolunuzla ağırlık kaldırmamanız gerekiyor. Pilin yerinden oynama riskine karşın sol kolu omuz hizasından yukarı kaldırmamak gerekiyor. 

Pil oynarsa kablolar yer değiştirebiliyor. Bir bebeğe bakar gibi onu her şeyden sakınmanız gerekli. Onu ne kadar kollarsanız ömrünüz boyunca sizinle yaşar. Aynı zamanda uyku esnasında üzerine yatmamak gerekli. Bunu da alışınca başarıyorsunuz” dedi. 


AA