İnterpol tarafından aranan uyuşturucu baronları İstanbul’da yakalandı

Bakan Ali Yerlikaya, uluslararası uyuşturucu kartelinin Batı Balkan Kanadı yöneticilerinden Christijan Palıč’in Beşiktaş'ta, Kırmızı Bülten ile aranan Hırvatistan uyruklu Nenad Petrak’ın ise Üsküdar'da yakalandığını duyurdu.

GÜNDEM 19.11.2023 10:51:00 0
İnterpol tarafından aranan uyuşturucu baronları İstanbul’da yakalandı

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, İnterpol tarafından Mavi Bültenle aranan, uluslararası uyuşturucu kartelinin Batı Balkan Kanadı yöneticilerinden Christijan Palıč’in Beşiktaş'ta, Kırmızı Bülten ile aranan uluslararası uyuşturucu baronu, Hırvatistan uyruklu Nenad Petrak’ın ise Üsküdar'da yakalandığını açıkladı. 

 

 

Bakan Yerlikaya, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Mavi Bültenle aranan uluslararası uyuşturucu kartelinin Batı Balkan Kanadı yöneticilerinden Christijan Palıč’in Kartel – 3 Operasyonu ile Beşiktaş’ta, Kırmızı Bülten ile aranan uluslararası uyuşturucu baronu, Hırvatistan uyruklu Nenad Petrak’ın ise Kartel – 2 operasyonuyla Üsküdar'da yakalandığını duyurdu. 

 

 

 

 

MAVİ BÜLTENLE ARANIYORDU

 

Bakan Yerlikaya, “Zehir taciri kartelin, Avrupa’da faaliyet gösteren kartellerle iş birliği içerisinde Güney Amerika’dan kokain temin edilmesine öncülük ettiği, Güney Amerika’daki suç örgütleriyle bağlantıyı sağladığı ve suçtan elde edilen gelirin aklanmasında önemli rol oynadığı tespit edildi.

Avrupa’da yapılan uyuşturucu operasyonları kapsamında Avrupa ülkeleri tarafından “Batı Balkan Kanadının" yöneticileri arasında yer aldığı bildirilen Hırvatistan uyruklu Christijan Palic, Avrupa ülkeleri ile Brezilya tarafından çıkartılan İnterpol’un Mavi Bülteniyle aranıyordu. Emniyet Genel Müdürlüğü koordinesinde, İstanbul Narkotik Suçlarla Mücadele Şube, İstihbarat Şube, Göçmen Kaçakçılığı ile Mücadele ve Hudut Kapıları Şube Müdürlüklerimiz tarafından uluslararası takibe alınan Christijan Palic, Kartel-3 operasyonuyla Beşiktaş’ta yakalandı. 

Operasyonu düzenleyen kahraman polisimizi tebrik ediyorum. Milletimizin duaları sizinle. Allah ayağınıza taş değdirmesin" ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

“ULUSLARARASI SEVİYEDE ARANIYORDU” 

 

Kartel – 2 Operasyonu’nda ise İnterpol tarafından Kırmızı Bültenle aranan uluslararası uyuşturucu baronu, Hırvatistan uyruklu Nenad Petrak’ın Üsküdar'da yakalandığını kaydeden Bakan Yerlikaya, operasyonun detaylarına ilişkin, “İstanbul’da düzenlenen Kartel - 2 operasyonu ile Hırvatistan makamlarınca Interpol tarafından Kırmızı Bülten ile aranan, Güney Amerika’dan elde edilen uyuşturucuyu Avrupa'ya dağıtan, Avrupa çapında yapılan "Adriatica Operasyonu" kapsamında organize suç örgütün elebaşı olarak tanımlanan, uluslararası uyuşturucu karteli, Hırvatistan uyruklu Nenad Petrak, Üsküdar’da yakalandı. 

Aziz Milletimiz bilmesini isterim ki; ülkemizi ulusal ve uluslararası organize suç örgütlerinden, zehir tacirlerinden temizlemeye kararlıyız. Güney Amerika’dan Avrupa’ya uyuşturucu sevkiyatı yapan ve Avrupa’da bu uyuşturucuyu dağıtan uluslararası uyuşturucu kartelinin elebaşı Nenad Petrak, Hırvatistan adli makamlarınca kasten adam öldürme suçundan Interpol tarafından Kırmızı Bülten ile uluslararası seviyede aranıyordu. 

Nenad Petrak, Hırvatistan Yolsuzluk ve Organize Suçlarla Mücadele Dairesi'nin (USKOK) raporuna göre dokuz kadar ülkede çok sayıda insanı kendi suç örgütüne bağlayan bir zehir taciri. Emniyet Genel Müdürlüğü koordinesinde, İstanbul Narkotik Suçlarla Mücadele Şube, İstihbarat Şube, Göçmen Kaçakçılığı ile Mücadele ve Hudut Kapıları Şube Müdürlüklerimiz tarafından uluslararası takibe alınan Nenad Petrak’ın Üsküdar’da olduğu tespit edildi. 

Yakalanması için İstanbul Özel Harekât Şube Müdürlüğü’nün desteğiyle hemen Kartel-2 Operasyonu başlatıldı ve uluslararası zehir taciri yakalandı. Operasyonu düzenleyen kahraman Polislerimizi tebrik ediyorum. Gözlerinden öpüyorum. Milletimizin duaları sizinle. Allah ayağınıza taş değdirmesin” dedi. 

 

Haber / Şaban KARDEŞ