"İdrar söktürücü diyabet hapları kullanılmamalı"

Özellikle hastalığı hafif geçirdiği için tedavisi evde sürdürülen diyabetik Covid hastalarının kullandığı 'SGLT2 inhibitörü' olarak bilinen idrar söktürücü diyabet haplarınÄ?
YAŞAM SAĞLIK 23.11.2020 17:18:00 0

 

DEĞİŞİME YOL AÇIYOR

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı ve Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Sait Gönen covid-19 salgınının, diyabet hastalarının tedavi algoritmalarında da değişime yol açtığını ifade ederek “Kronik hastalıkları olan kovid hastalarından yoğun bakıma gidiş oranı maalesef diyabetlilerde de çok yüksek. Diyabet hastalarının tedavileri zaten salgın döneminde bir miktar aksadı. Covid enfeksiyonu geçiren diyabet hastalarında tedavi boyunca en güvenilir olan, insüline devam edilmesi aslında. Biz özellikle kovid nedeniyle hastanede yatan diyabet hastalarında yoğun olarak insülin kullanıyoruz. Ağızdan alınan diyabet ilaçlarına da devam edilebilir ama salgının kendisinin de bir algoritmasının oluştuğunu söyleyebiliriz bu konuda. Mesela vücuttan idrarla birlikte sıvı attırarak şekeri düşüren yeni nesil ilaçlardan ve bugünlerde de çok popüler olan bir oral anti diyabetik ilaç var. Bu ilacın özellikle kovid tedavisi sürerken diyabet hastalarının daha fazla sıvı kaybetmesini önlemek amacıyla kullanılmaması gerekiyor” dedi.

 

“İNSÜLİN KULLANILMASI DAHA GÜVENLİ”

Özellikle kalp hastalığı ya da böbrek yetmezliği olan diyabet hastalarında daha iyi sonuçlar verdiği için kullanımı tercih edilen ve yeni nesil diyabet ilaçlarından biri olarak bilinen “SGLT-2 inhibitörleri”nin aşırı sıvı kaybına yol açarak kovid tedavisini daha da zorlaştırabileceğini dile getiren Prof. Dr. Gönen, diyabet hastalarında yaygın olarak kullanılan “metformin” etken maddeli ilaçlarla ilgili ise herhangi bir olumsuz görüş olmadığını söylese de, en güvenli seçeneğin, covid tedavisi bitene dek hastanın hekim kontrolünde tamamen uzun etkili insüline geçmesinin olduğunu söyledi.

 

“EKSTRA VİTAMİN KULLANIMINI ÖNERMİYORUZ”

Vitamin kullanımı ile ilgili de toplumda bir kavram kargaşası olduğunu ifade eden Gönen “Normal sağlıklı beslenen bir insan, ihtiyacı olan vitaminleri tamamıyla gıdalardan alır. Bunun tek istisnası D vitaminidir. Çünkü D vitamininin en büyük kaynağı, güneş ışığıdır. Bu da belirli aylarda, güneş ışığının dik geldiği dönemlerde sentezlenebilir. Gıdalardaki D vitamini yetersizdir. Bazı ülkelerde gıdalara da D vitamini takviyesi yapılıyor. Ama bizde böyle bir takviye yok. O nedenle D vitaminini dışarıdan almamız gerekebilir. Bir de diyabet hastalarında çok sık kullanılan metformin etken maddeli diyabet hapı da uzun süreli kullanımda B12 vitamini eksikliğine yol açabiliyor. Onun için bu hastaların B12 vitamin düzeylerine bakılıp, eksiklik varsa B12 vitamini almaları önerilebilir. Onun dışında ekstra vitamin kullanımını önermiyoruz” şeklinde konuştu.

 

Haber / Buse SERİN