Gündoğdu: Çocuk yoksulluğunda dünyada 2’nci sıradayız

CHP Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu, TBMM’de Tarım ve Orman Bakanlığı’nın bütçe görüşmeleri sırasında yaptığı konuşmada, çocuk yoksulluğuna dikkat çekti.

TÜRKİYE BUNU KONUŞUYOR 20.12.2023 11:48:00 0
Gündoğdu: Çocuk yoksulluğunda dünyada 2’nci sıradayız

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kırklareli Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Çevre Komisyonu Üyesi Vecdi Gündoğdu, TBMM’de Tarım ve Orman Bakanlığı’nın bütçe görüşmeleri sırasında yaptığı konuşmada, çocuk yoksulluğuna dikkat çekti. 

 

“GÖREMİYORUZ VE HİSSEDEMİYORUZ” 

 

Milletvekili Gündoğdu, “Sayın Tarım ve Orman Bakanımıza sormak istiyorum: Gerçek anlamda milletin efendisi köylü var mı? Gerçek anlamda orman köylüsü var mı? Tarlada, bahçede çalışan gerçek anlamda var mı? Yani Sayın Bakana buradan tekrar soruyorum: Bu bütçede çiftçimize, köylümüze, bahçesinde, tarlasında eli nasırlı çalışanımıza gerçekten güzel haber var mı? Maalesef yok. Yok yani Sayın Bakan, bunu göremiyoruz ve hissedemiyoruz da. Sayın Bakan, ‘Komisyonda büyük reformları başlatarak üretimin, üreticinin yüz yılını inşa edeceğiz’ demiş. Kırklareli'nin köyündeki buğday üreticisi, toprağına alın terini akıtan Ahmet Efendi de size sormaz mı; çiftçi yirmi yılda perişan olurken, borç batağında üretmeye çalışırken Allah aşkına siz ne yapıyordunuz? Farklı bir iktidar mı vardı? Üreticinin yüz yılını inşa edeceklermiş. Sayın Bakan aynen öyle diyor. Peki, biz de buradan soruyoruz: Yirmi yıldan bu yana neredeydiniz diye” dedi. 

 

“ÖVÜNELİM Mİ DÖVÜNELİM Mİ?”

 

Gündoğdu, “Hatta yöremden bir şey söyleyeyim; bizimle böyle dalga geçenlere Trakya'daki köylü, çiftçi, vatandaş şöyle der Sayın Bakan: "Günaydın be ya, günaydın. Hoş geldin, nerelerdeydin?" Yirmi yıldan beri bunu hâlâ beceremediniz. Yine, Sayın Bakan bütçede şunu söylüyor, diyor ki: ‘Fındıkta, kuru üzümde, kuru kayısıda, incir ihracatında dünyada 1'inci sıradayız’ Şimdi, övünelim mi dövünelim mi; ben bunu anlayamadım. Karadeniz'in çetin koşullarında üretim yapan fındık üreticisi, Gediz Ovası'ndaki kuru üzüm üreticisi, Malatya'nın kayısı üreticisi dünyanın en zengini oldu da burada bizim mi haberimiz yok; ben bunu merak ediyorum” ifadelerini kullandı. 

 

“TMO'DAN RANDEVU ALINAMADI, PARALAR ZAMANINDA ÖDENMEDİ”

 

Tarım ve Orman Bakanının, “Fiyat istikrarını sağlamak, üreticinin korunması için TMO, ÇAYKUR, TÜRKŞEKER'le üreticilerimizin yanındayız” söylemini hatırlatan Vecdi Gündoğdu, şu ifadeleri kullandı: “Ama Sayın Bakan sizin söyledikleriniz ile şu ana kadar çiftçinin yaşadıkları çok farklı. Bu yıl buğdayda 8 lira, mısırda 6 lira fiyat belirlendi. Peki, bu belirlenen taban fiyatlardan ürününü satan kaç çiftçi var, biliyor musunuz? Emin olun ki buradan iddia ediyorum; bilmiyorsunuz. Çiftçi 5 liraya buğdayı sattı değerli arkadaşlar, 4 liraya mısır satmak zorunda kaldı. TMO'dan randevu alınamadı, paralar zamanında da ödenmedi. Milletin efendisi de o zaman sordu ama bir türlü cevap alamadı: "Dünyada hububat krizini çözen dünya liderimiz TMO krizini neden çözemedi?" diye. Buradan tık gelmedi. Peki, üreticinin günlerce TMO kapısında yatmasını, fiyatların düşmesini, üreticinin tüccara mahkûm olmasını neden engellemediniz?”  

 

“BU MİLLETE AÇLIĞI YAŞATMAYA BAŞLADILAR”

 

Buğday üreticisinin 10 yıl önce 1 ton buğday satarak 9 tane gram altın aldığını kaydeden Gündoğdu, “Bugün 1 ton buğday sattığında sadece 4 tane altın alabiliyor, yani buğday üreticisinin ton başına 5 altınını buharlaştırdınız, yok ettiniz, gitti. Ayçiçeği üreticisi ise 10 yıl önce 1 ton ayçiçeği satarak 14 altın alabilirken bugün sadece 6 tane altın alabiliyor, onun da 8 altınını yediniz, buharlaştırdınız. "Yoksulluğu bitireceğiz" diye iktidara gelenler bırakın yoksulluğu bitirmeyi, bu millete inanın açlığı yaşatmaya başladılar. 21 yıl sonra AKP ve MHP sayesinde dünyada gıda enflasyonunda yüzde 75'le dünya 1'incisi olduk” ifadelerini kullandı. 

 

“YAZIKLAR OLSUN” 

 

Dünya gıda örgütleri 2022 verilerine göre ülkemizde yaklaşık 15 milyon kişinin yetersiz beslendiğini, 20 milyon vatandaşın açlık sınırında olduğunu kaydeden Gündoğdu, “Emin olun ki çocuklarımızın dahi artık karnı doymuyor. Çok değil daha 3-4 yıl öncesine kadar 1 lira olan ekmek 8 lira olmuş, 70 kuruşa satılan yumurta 4 lira olmuş, 5 liralık süt 25 lira olmuş, çocuk yoksulluğunda da dünyada 2'nci sıraya gelmişiz. Değerli arkadaşlar, bize miras bırakılmış bu bereketli topraklarımızla çalışkan, vefakâr üreticilerimizle inanın milletimize bu kara günleri yaşatanlara sadece şunu söylüyorum: Yazıklar olsun. Çiftçinin emeğini gasp edenlere yazıklar olsun. Milletimizi ekonomik krizle birlikte tarımsal krize sokanlara yazıklar olsun. Milletimiz açlıkla yoksullukla boğuşurken, bir milletvekili arkadaşımız hastanede can çekişirken, utanmadan sıkılmadan Gazi Meclisin bahçesinde mangal partisi yapanlara 10 defa yazıklar olsun” şeklinde konuştu. 

 

Haber / Buse AKIN