Esnaf Odası'nda Zümbül dönemi

Çerkezköy Esnaf ve Sanatkarlar Odası'nın olağan genel kurulu yapıldı. 7 dönemdir oda başkanlığı yürüten mevcut başkan Ali Bozdağ ile Erkan Zümbül'ün aday olarak yarıştığÄ
GÜNDEM 16.01.2022 17:27:00 0

 Çerkezköy Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nın 24’üncü olağan genel kurulu bugün Çerkezköy Kapalı spor Salonu’nda yapıldı. Çoğunluk sağlanamadığı için 9 Ocak’ta yapılamayan genel kurul, bugün çoğunluk aranmaksızın yapıldı. 

 

DİVAN HEYETİ OLUŞTURULDU

 

Genel kurulun açılışında konuşan Çerkezköy Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ali Bozdağ “Çerkezköy Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nın genel kurulunu yapmak için toplandık. Odanın toplantısının ahilik kültürüne yakışır, Çerkezköy’ün esnafının kazanacağı şekilde olmasını diliyorum” dedi. Genel kurul divan heyetinin oluşturulmasıyla devam etti. Divan başkanlığına Tekirdağ Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kahraman ve Başkan Vekilliğine Çerkezköy Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Muzaffer Yaztepe seçilirken, katip üyeliğe de Mustafa Duyar, Salih Azbay ve Abdulmenav Dağ seçildi. 

 

 

GÜNDEM MADDELERİ GÖRÜŞÜLDÜ

 

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından faaliyet raporu, denetim kurulu raporu, 2018-2019-2020 ve 2021 yıllarına ait gelir gider hesapları okunarak oylandı. Yönetim kurulu ve denetim kurulunu ayrı ayrı ibra edilmesinin ardından konuşan Ali Bozdağ, üyelere teşekkür etti. 

 

HER İKİ ADAYA DA BAŞARILAR DİLEDİ

 

Kongrede konuşan Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin, kongrenin hayırlı olmasını temenni ederek, “Son iki yıldır tüm dünyada olduğu gibi bölgemizde, ilçelerimizde zor bir dönemi birlikte geçirdik. Genel anlamda bizlerde yorulduk, en çok siz değerli esnafımız etkilenmiştir. Bütçelerimiz elverdiği takdirde esnaf kardeşlerimize yardımcı olmaya gayret ettik. Temizlik, hijyen ortamlarından maskelerine kadar destek vermeye gayret ettik. Kapaklı Kaymakamlığı ile 6 aydır ortak bir çalışma yürütüyoruz. Yeni görev alacak yönetim ile konuşup bu projeyi hayata geçirmek istiyoruz. Bizler belediyede ihtiyaç sahibi olan ailelere hipermarketlerin kartlarını satın alıp o ihtiyaç sahiplerine veriyoruz. Bunun yerine bölgesel esnafımıza destek verecek yapılanmayı kart sistemini sosyal destek hizmetleri adı altında hayata geçirmek için çalışma ortamı içerisindeyiz. Buna Kaymakamlığımızı da dahil edip yerel esnaftan alışverişi sağlayacak bir organizasyon yapıyoruz. Yeni yönetim ile daha ileriye taşıyabilecek kalıcı olması için elimizden gelen çabayı yürütüyoruz” dedi. Çetin, “Esnaf ve bölgemiz kazansın. Hayırlısı olsun” diyerek her iki adaya da başarılar diledi.

 

 

“ESNAF KAZANSIN”

 

Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay da “Bugün Çerkezköy, Kapaklı ve bölgemiz adına Çerkezköy Esnaf ve Sanatkarlar Odasının yenilenme günüdür. Bugünün Çerkezköy ve Kapaklı esnafına hayırlar getirmesini temenni ediyorum.2018 yılında ekonomik dar boğazla başlayan ardından pandemi ile devam eden esnafımızın birlikteliğini bu salonda görüyor olmanın mutluluğunu yaşıyorum. Bu güzel birliktelik Türkiye’nin daha da güzel günleri göreceği, esnafımızın daha da güç kazanacağı, daha fazla kazanacağı günleri beraberinde getirir” dedi. Bu birlikteliği yaratan Çerkezköy ve Kapaklı esnafına teşekkür eden Akay, “Bu güzel yarış inşallah esnafın kazanması ile sonuçlanır. İki adayda kol kola, omuz omuza bu salondan çıkacak, kazanan esnaf olacaktır” diyerek iki adaya da başarılar diledi. 

 

TAHMİNİ BÜTÇE 3 MİLYON 967 BİN TL

Konuşmaların ardından yeni dönem çalışma programı ile bu program içinde yer alacak olan eğitim, öğretim ve pratik kurs programları ve tahminin bütçenin görüşülmesi ile devam etti. 2022 yılı tahmini bütçesi 3 milyon 967 bin 410 TL olarak öngörüldü.  İlgili gündem maddelerinin kabul edilmesinin ardından huzur hakları ve yolluk ücretleri görüşülerek karara bağlandı. Öğrenci okutulması ile ilgili gündem maddesinin kabul edilmesinin ardından, gayrimenkul ve taşıt alım satımına, gayrimenkul karşılığı ödünç para alınmasına karar vermek, bu konudaki işlemleri yürütmek üzere yönetim kuruluna yetki verilmesi konusu görüşülerek karara bağlandı. 

 

 

“MEVCUT ODA YÖNETİMİ SINIFTA KALDI”

 

Gündem maddelerinin karara bağlanmasının ardından 2 başkan adayı konuşma yaptı. 2018’den bu yana kapılarını aşındırdıkları esnafın ‘artık değişim şart’ dediğini gördüğünü söyleyen Başkan Adayı Erkan Zümbül, “Yeni bir yönetim işaretini istediğinden dolay bu yola çıktık. Maalesef 2019 yılında çıkan Covid-19 pandemi tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de canlar yaktı ve bu süreçti biz esnaflar olarak da büyük sıkıntılar yaşadık. İş yerlerimizi kapatmak zorunda kaldık. Ölen esnaf arkadaşlarımız ve hastalığa yakalananlar oldu. Birçok yakınımızı kaybettik. Ölenlere rahmet, hastalara acil şifalar diliyorum. Pandemide devletimizden, belediyelerimizden destek olan esnaflarımız oldu. Ama maalesef mevcut oda yönetimimiz bu konunda sınıfta kaldı” dedi. 

 

 

ÜYELERDEN DESTEK İSTEDİ

 

Bu süreçte mevcut yönetimin hiçbir esnafın kapısını açmadığını söyleyen Zümbül, “4 bini aşkın üyesi olan bir odada hizmet etmenin farkındalığını göstermek için gönüllü esnaf arkadaşlarımla birlikte görev almak için sizlerin huzurundayım” diyerek üyelerden destek istedi. Birçok projeyle esnafa yeni bir ruhla hizmet etmeye talip olduğunu söyleyen Zümbül, “Yenilikçi olacağız. Çırak yetiştirme kurslarını güçlendireceğiz. Ben değil biz olacağız. Birlik olacağız. Sanayi kenti Çerkezköy’ümüze yeni sanayi sitemizin kazandırılmasında emeği geçecek başkanlarımızın sonuna kadar destekçisi olacağımıza tüm esnaflarımızın huzurunda söz veriyorum. Esnaf gönlüyle, gözüyle, merhametiyle, sanatkarlığıyla, yetiştirdiği insanlarla her zaman örnek olmuştur” dedi. 

 

“SİYASET, SOSYAL FAALİYETLER YOLDAŞLIK İSTER”

 

7 dönemdir oda başkanlığını yürüten ve 8’inci dönem için yeniden aday olan mevcut başkan Ali Bozdağ da kongrelerin sivil toplum örgütlerin güç kaynağı olduğunu ifade etti. Erkan Zümbül’ün ‘mevcut oda yönetimi sınıfta kaldı’ eleştirisine de cevap veren Ali Bozdağ, “Kendisi bana pandemi döneminde Büyükşehir Belediyesi, Çerkezköy Belediyesi ve Kapaklı Belediyesi görüşüp esnafımıza desteklerden dolayı yönetimimize teşekkür etmiştir. Bugün bizi eleştiriyor ama normaldir görevini yapıyor” dedi. Zümbül’ün 3 buçuk yıldır belediye meclis üyeliği yaptığını, bu süreçte meclise kendisini bile takdim etmediğini, sadece parmak kaldırdığını söyleyen Bozdağ, “Bu süre içinde meclise kendisini takdim edecek zaman bulamayan, sizlere nasıl hizmet edecektir” dedi. Siyasetin, sosyal faaliyetlerin yoldaşlık istediğini söyleyen Bozdağ, “Yolculuk yaparken yolda arkadaşın ile tartışırsan inip başka bir arabayla yoluna devam edersin. Ama yoldaşlıkta bunu yapamazsın” dedi.  

 

“DEĞİŞİM BÖYLE OLACAK”

 

Bozdağ, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Beğenmediğiniz Ali Bozdağ Trakya’da bir ilki yapmış. Dış İşleri Bakanlığı Avrupa Birliği Erasmus projesi kapsamında 36 çocuğu Almanya’ya götürmüş. Siz haritada Almanya’nın yerini bulamazsınız. Çerkezköy kazansın diyorum. Çerkezköy kiminle kazanacak ise bu sandıktan çıksın. Cumhurbaşkanlığı yeni kararname çıkardı. Değişimden bahsediyorsunuz, faiz indirimlerinden bahsettiniz mi. Ekonomik sıkıntı içinde olduğunuzdan bahsediyorsunuz, faizler 0.4’e indi. İnternet bilgi çağının içine girdim ve oradan öğrendim. Lise mezunu, üniversite mezunu olan arkadaşlarımıza devlet 100 bin TL destek verecek. Değişim böyle olacaktır.”

 

ERKAN ZÜMBÜL KAZANDI

 

Konuşmaların ardından seçimlere geçildi. Mevcut başkan Ali Bozdağ mavi listeyle yarışırken, Erkan Zümbül ile beyaz listeyle yarıştı. Oy kullanma işleminin ardından saat 17.00’da oy sayımına geçildi.  Bin 433 oyun kullandıldığı seçimde 10 oy geçersiz, bin 423 oy geçerli sayıldı. Erkan Zümbül 880 oyla Çerkezköy Esnaf ve Sanatkarlar Odası başkanlığına seçilirken, Ali Bozdağ ise 543 oy aldı. Erkan Zümbül başkanlığındaki yönetimde Necati Aksu, Osman Arat, Ufuk Soydan, Ersin Aktaş, Safiye Savaş, Hakan Furan, Kaan Kafalı, Adnan Buzkuş, Sadullah Biryol ve Abdulkadir Yeşilçam yer aldı. Denetleme kurulu asil üyeliğine de Ozan Gürel, Selçuk Alpkuş ve Seda İl seçildi. 

 

“KAZANAN ÇERKEZKÖY VE KAPAKLI ESNAFI OLDU”

 

Teşekkür konuşması yapan Erkan Zümbül; Ali Bozdağ ve kuruluşundan bu yana odaya hizmet eden başkanlara ve yönetimlerine teşekkür ederek, “Kazanan Çerkezköy ve Kapaklı esnafı oldu. Her zaman yeniliklerin peşinde olacağız. Hiç kimseyle kötü olmayacağız. Biz başaracağız. Hep birlikte bir olacağız” dedi. Erkan Zümbül’ü  tebrik eden Ali Bozdağ da “Kazanan Çerkezköy oldu” dedi. Seçimlerin ardından Erkan Zümbül, davul zurna ile kutlama yaptı. 

 

YOĞUN KATILIM

 

Çerkezköy Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nın genel kuruluna Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin, Çerkezköy Belediye Başkan Yardımcısı Enver Bayram, AK Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Kamil Çetintaş, AK Parti Kapaklı İlçe Başkanı Recep Biyik, MHP Çerkezköy İlçe Başkanı Ahmet Aydeniz, İYİ Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Yasemin Altın Erseçkin, Kapaklı İlçe Başkanı Yusuf Çetin, Büyük Birlik Partisi Tekirdağ İl Başkanı Turan Demircan, Çerkezköy İlçe Başkanı Ahmet Macit, Saadet Partisi Kapaklı İlçe Başkanı Hasan Karakoç, Memleket Partisi Kapaklı İlçe Başkanı Fatoş İşbilir, Çerkezköy Alperen Ocakları Başkanı Mehmet Coşkun, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Çerkezköy Temsilcisi Hasan Hüseyin Yarlıgan, Çerkezköy Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Mustafa As, Çerkezköy  Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Muzaffer Yaztepe, Kapaklı Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Hasan Dükanlı, Çerkezköy Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Yılmaz Arat, Tekirdağ S ve J Plakalı Servisçiler Derneği Başkanı Aşkın Gündoğdu, Çerkezköy Servis Araçları Sahipleri Derneği Başkanı ve Çerkezköy Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkan Adayı Fikret Tanyeri, belediye meclis üyeleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, esnaflar ve davetliler katıldı. 

 

Haber / Gülveren ALTUNOĞLU

 

VİDEOLU HABER İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ