Edirne Sürdürülebilir Enerji ve İklim Eylem Planı tanıtıldı

Edirne Belediyesi’nin İstanbul Enerji AŞ işbirliğiyle hazırladığı "Edirne Sürdürülebilir Enerji ve İklim Eylem Planı" tanıtım toplantısı Atatürk Kültür Merkezi'nde yapıldı.

EDİRNE 12.10.2023 16:00:00 0
Edirne Sürdürülebilir Enerji ve İklim Eylem Planı tanıtıldı

 

Toplantıda konuşan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, iklim değişikliğiyle mücadelede tüm kurumlara ve vatandaşlara önemli görevler düştüğünü ifade etti. 


“ŞEHRİMİZ ANLAMINDA NEGATİF KONULAR”


Kapsamlı bir plan hazırlandığını ve geleceğe yönelik hedeflerin konulduğunu dile getiren Gürkan, “Edirne'nin bazı dezavantajları var. Özellikle karbon salımı noktasında sıkıntılar var. Edirne'nin 200 bin nüfusu var, kişi başına düşen araç sayısı ona göre zannediyoruz ama dünyanın ikinci en büyük kara sınır kapısı bizim ilimizde. Bu hem avantaj hem dezavantaj. 

Kapıkule Sınır Kapısı'ndan yılda yaklaşık 2,5-3 milyon araç geçiyor. Her gün 1200 tır Kapıkule'den çıkış yapıyor. Bunların hepsi şehrimizdeki karbon salımını artırıyor. Bunun yanında komşularımızdan gelen araçlar var, özellikle Bulgaristan'da bizdeki gibi araç muayeneleri olmuyor. Sınırınızdan giren aracın kontrolü sizde değil. Bunların hepsi şehrimiz anlamında negatif konular” dedi. 


“ÇALIŞMALARA DEVAM EDECEĞİZ”

 


“2050 yılında ulaşmayı planladığımız hedefimiz 'karbon nötr' olmaktır” diyen Gürkan, bu hedefe bir an önce ulaşmak adına çalışmalara devam edeceklerini dile getirdi. İstanbul Enerji Genel Müdürü Yüksel Yalçın ise yapılan çalışmalarla Edirne'nin enerji envanterinin ortaya çıkartıldığını ifade ederek, “Kısa, orta ve uzun vadeli eylem planları hazırlandı. 

Bu eylem planlarının gerçekleşmesi halinde 2030'da yüzde 40, 2050'de karbon nötr bir Edirne olacak. Planın ana teması bu” derken, Edirne Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürü Savaş Çerkez de raporla ilgili sunum yaptı. 


AA