Edirne Belediye Meclisi, hain saldırıyı kınadı

Edirne Belediye Meclisi, İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü önünde gerçekleştirilen hain terör saldırısını yayınladığı ortak bildiri ile kınadı.

EDİRNE 2.10.2023 18:18:00 0
Edirne Belediye Meclisi, hain saldırıyı kınadı


Edirne Belediye Meclisi, Ekim Ayı Olağan Toplantısı Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın başkanlığında yapıldı. Atatürk Kültür Merkezi ve Belediye Konservatuvarı Edirne Belediye Meclisi Toplantı Salonu'nda düzenlenen toplantıda 10 gündem maddesi görüşülerek karara bağlandı. 


“HİÇBİR ZAMAN GEÇİT VERMEMİŞTİR”


Toplantı öncesinde Edirne Belediye Meclisi, İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü önünde gerçekleştirilen hain terör saldırısını yayınladığı bildiri ile kınadı. Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Terör Türkiye’nin çok uzun yıllardır uğraştığı bir baş belası ama Türkiye Cumhuriyeti devleti de milleti de hiçbir zaman geçit vermemiş bundan sonra da vermeyecektir” dedi.


“TERÖRÜ LANETLİYORUZ”


Belediye Başkanı Recep Gürkan tarafından okunan bildiri de ise şu ifadelere yer verildi; “Dün sabah İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü giriş kapısı önünde düzenlenen saldırıda yaralanan polislerimize geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Teröristlerce haince katledilen ve saldırıyı gerçekleştirmek üzere aracına el konulan veteriner kardeşimize Allahtan rahmet, ailesine sabırlar diliyoruz. 

Teröristleri ve arkalarındaki güçleri bertaraf etmek için kararlı bir şekilde mücadele eden kahraman güvenlik güçlerimizin ve kurumlarımızın daima yanında olduğumuzu bir kez daha vurguluyoruz. Milletimiz ve devletimiz, hain güçlere fırsat vermeyecek, birlik ve beraberlik içinde mücadelesini sürdürecektir. Bilinsin ki terörün kökü, milli birlik ve dayanışma ruhuyla kazınacaktır. Milletimize ve memleketimize geçmiş olsun. Bizler, Edirne Belediye Meclisi'nde grubu bulunan siyasi parti grupları olarak bu bildiriyi imzalıyor ve terörü lanetliyoruz”


ADLİ YARDIM PROJESİ


Bildirinin okunmasının ardından gündem maddelerinin görüşülmesine geçildi. Edirne Belediyesi ile Edirne Barosu, Adli Yardım Projesi’ne imza atıyor. İki kurum tarafından ortaklaşa gerçekleştirilecek proje kapsamında dezavantajlı vatandaşların en temel hakkı olan hak arama hürriyetini kullanabilmesine imkan sağlanacak. Adli Yardım Projesi kapsamında Hukuk Mahkemelerinde yardıma ihtiyacı olan vatandaşlara hukuki destek verilecek, proje kapsamında avukatlık ücreti ve yargılanma harç ücretleri karşılanmış olacak. 

Konuyla ilgili açıklama yapan Gürkan, “Biliyorsunuz hukukun temeli savunma. Bu anlamında da ülkemizde Barolar gerçekten çok önemli hizmet vermektedirler. Tabii gurur duyduğumuz, varlığında mutlu olduğumuz Edirne Barosu da Türkiye Cumhuriyeti’yle yaşıt bir barodur. Zannediyorum Cumhuriyet tarihinde kuran ilk barolardan birisidir. Kuruluş tarihi 1923. Hepimizin bildiği CMUK isimli bir uygulama var. 

 

 

Nedir, ceza muhakemeleriyle ilgili yargılamalarda, bu yargılamaya maddi olarak gücü olmayan vatandaşların, bu yargılamalarında kendilerine savunma avukatı verilmesini düzenliyor. Ama bir de hukuk mahkemeleri var. Edirne Barosuyla birlikte hukuk mahkemelerinde yardıma ihtiyacı olan vatandaşlarımızın hukuki desteğinin sağlanması için bir protokol imzalanmasını istiyoruz” dedi. Bu konuda protokol imzalaması için Belediye Başkanı Recep Gürkan’a yetki verilmesi maddesi ise Belediye Meclisi’nde oy birliğiyle kabul edildi.


GAZETECİ BERK SÖYLEMEZ’İN ADI OTURDUĞU SOKAKTA YAŞATILACAK


Geçtiğimiz haftalarda geçirdiği trafik kazası sonucu yaşamını yitiren TRT Haber Kameramanı ve Edirne Haber Yazı İşleri Müdürü Berk Söylemez'in adının bir caddeye ve sokağa verilmesi ile ilgili Özel Kalem Müdürlüğü’nün yazısı da Cadde ve Sokak İsimleri Komisyonu’na havale edildi. 

 
Haber / Menşure KARDEŞ