Çerkezköylüler kuruluş ve kurtuluş coşkusunu bir arada yaşadı

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100’üncü ve Çerkezköy’ün düşman işgalinden kurtuluşunun 101’inci yıl dönümü Çerkezköy’de coşku ile kutladı.

TEKİRDAĞ 30.10.2023 11:40:00 0
Çerkezköylüler kuruluş ve kurtuluş coşkusunu bir arada yaşadı

 

Kutlamalar çerçevesinde sahne alan ünlü grup Mor ve Ötesi, söylediği şarkılarla Çerkezköylülerin kuruluş ve kurtuluş coşkusuna ortak oldu. 

Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün armağanı olan Cumhuriyetimizin 100’üncü yıl dönümü Çerkezköy’de gurur ve coşkuyla kutlandı. Kutlama etkinlikleri kapsamında Çerkezköy Belediyesi ilçenin cadde ve sokaklarını Türk Bayrakları ve Atatürk posterleri ile süslerken, Atatürk Caddesi’nde bulunan esnaflara da bayrak dağıtıldı.  


COŞKU İLE KUTLANDI 

 


Çerkezköy Belediyesi’nin Cumhuriyet TIR’ı, 28 Ekim’den itibaren ilçenin cadde ve sokaklarını gezerek, vatandaşların 100. yıl coşkusuna ortak oldu. Çerkezköy’de Cumhuriyetimizin ilan edilişinin 100. Yıl kutlamaları, 28 Ekim Cumartesi günü Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan Atatürk Anıtı’na çelenklerin konulması ile başladı. 

Çelenk sunma töreninin ardından 29 Ekim Pazar günü sabah 09.30’da Çerkezköy Kaymakamı Nazmi Günlü, Cumhuriyet Meydanı’nda 100. Yıl tebriklerini kabul etti. Tebrikat töreninin ardından kutlamalar Çerkezköy Belediyesi 29 Ekim Spor Kompleksi’nde düzenlenen coşku dolu törenle devam etti. 

 


BİNLERCE VATANDAŞ KATILDI 


29 Ekim Spor Kompleksi’nde düzenlenen kutlama programının ardından saat 14.30’da Çerkezköy Belediyesi tarafından Cumhuriyetimizin 100. Yılı kutlamaları kapsamında Cumhuriyet Meydanı’nda ‘Cumhuriyet Koşusu’ düzenlendi. 300’den fazla sporcunun katıldığı Cumhuriyet Koşusunda dereceye giren sporculara ödüllerinin verilmesinin ardından Çerkezköy’deki kutlamalar saat 19.30’da Vatan Size Minnettar Anıtı önünden başlayan ve Kentpark’ta sona eren Cumhuriyet Yürüyüşü ile devam etti. 

 

 

Düzenlenen Cumhuriyet Yürüyüşü’ne CHP Tekirdağ Milletvekili Nurten Yontar, Çerkezköy Kaymakamı Nazmi Günlü, Belediye Başkanı Vahap Akay, siyasi partilerin il ve ilçe başkanları ile binlerce vatandaş katıldı. Ellerinde bayraklar ve meşaleler ile Kentpark’a kadar marşlar söyleyerek yürüyen binlerce Çerkezköylü, 100. Yıl coşkusuna ortak olurken, kortejin Kentpark’a varmasının ardından Saygı Duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşımız okundu. Cumhuriyetimizin 100. Yılı anısına hazırlanan videoların izlenmesinin ardından sahneye çıkan Belediye Başkanı Vahap Akay, günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yaptı. 


“100 YAŞINDA CUMHURİYET” 


Başkan Akay, “Düşman dört bir yanı sarmış, boğazda gemileri demir atmış ama korkmadan kurulan bir hayal var. Adı Cumhuriyet. 100 yaşında Cumhuriyet. Cepheden cepheye koşarken savaşın orta yerinde, bir büyük mücadele ama aklında bir hayal var adı Cumhuriyet. 100 yaşında Cumhuriyet. 

Yorgun ve yoksul düşmüş bir milletin, vatanı uğruna canını feda edenlerin, özenerek büyüttüğü, bugünlere getirdiği Cumhuriyet. 100 yaşında Cumhuriyet. Kaçıp gidenler, Mondros’ta boyun eğenler, Sevr’de ihanet edenler, ama her şeye rağmen inatla 100 yaşında Cumhuriyet. 

 

 

Esareti ret edenlerin, zulme boyun eğmeyenlerin, Sevr-i yırtıp atanların, Lozan’ı yazanların en büyük hayali. 100 yaşında Cumhuriyet. İmkânsız aşkların, kavuşamayanların, savaştan ayrı kalanların, inat edenlerin, vazgeçmeyenlerin, hayallerinin peşinden bıkmadan, usanmadan koşanların Cumhuriyeti. 

100 yaşında Cumhuriyet. Bir büyük hayaldi Cumhuriyet. Aklına yazdığı bir tarih. Ne bir gün önce ne de bir gün sonra, yıllar önce kurulmuş bir hayal. 30 Ekim’den bir gün önce 29 Ekim’de doğdu. 100 yaşında Cumhuriyet” ifadelerini kullandı. 


TARİHTEN SİLİNMEK İSTENEN BİR MİLLETİN CEVABININ ADI CUMHURİYET

 


“Mazlum bir milletin ahı, tarihten silinmek istenen bir milletin cevabıdır 100 yıllık Cumhuriyet” diyen Başkan Akay, “Bizler 100. Yılın tanıklarıyız. Bizler Cumhuriyetin tanıklarıyız. Ne badirelerden geçti 100 yıllık Cumhuriyet. Ve bizler bu yakın tarihin canlı tanıklarıyız. Yaşananların şahidiyiz biz. Yaşatılanların tanıklarıyız biz. 

Cumhuriyete sahip çıkanlara tanığız. Cumhuriyete ihanet edenlere de şahidiz biz. El açıp dua edenlere de tanığız, hutbede bir duayı esirgeyen basiretsiz korkaklara da şahidiz biz. Ellerinde bayrakları meydanlara koşan, Cumhuriyetin pırıl pırıl parlayan gençlerinin, Cumhuriyetin pırıl pırıl çocuklarının tanıklarıyız biz. 

Görmezden gelen, yok saymaya çalışan, unutturacağını zanneden ahmakların da şahidiyiz biz!” ifadelerini kullandı. 


“SONSUZA KADAR VAR OL CUMHURİYET” 

 


Başkan Akay, “100 yaşında Cumhuriyetin asla vazgeçmeyecek, asla pes etmeyecek çocuklarıyız biz. Ortadoğu’da yaşanan acıların tanıklarıyız biz. Kandan, göz yaşından, bizi ayıran işte bu büyük Cumhuriyet. Başı dimdik ayakta, bir büyük nimet Cumhuriyet. 100 yıllık birliktelik Cumhuriyet. El ele verince zorlukları aşan, geleceğe güneş gibi doğan bir büyük hayaldi Cumhuriyet. 

Bu hayali kuran, bize bu büyük mirası bırakan kahramanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ümüzün hayali Cumhuriyet 100 yaşında. Milyonların içinde yanan bir ateş Cumhuriyet. Yeşeren umutlarımız 100 yaşında, cesaretimiz 100 yaşında, bitmeyecek sevdamız 100 yaşında. 100 yaşında Cumhuriyeti, 1000 yıl koruyacağız, 1000 yıl kollayacağız. Atam, sana söz! Türk genci devrimlerinin ve Cumhuriyetinin bekçisidir! 

 

 

Cumhuriyete ve devrimlerine herkesten çok inanmıştır ve herkesten çok koruyup kollayacaktır. 100. yaşın kutlu olsun Cumhuriyet. Yaşasın Cumhuriyet, yaşasın Cumhuriyet. Sonsuza kadar var ol Cumhuriyet” dedi. Akay’ın konuşmasının ardından sahneye çıkan Mor ve Ötesi, şarkılarını Çerkezköy halkı için seslendirerek, Kentpark’ı dolduran on binlerce vatandaşa güzel bir gece yaşattı.

 


Haber / Buse AKIN