ÇED Toplantısında mahalleli bilgilendirildi

Kapaklı ve Saray’a kurulması planlanan rüzgâr enerji santrali ve elektrik depolama tesisi için firma tarafından vatandaşlara yönelik Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Bilgilendirme Toplantısı düzenlendi.

TEKİRDAĞ 28.11.2023 15:38:00 0
ÇED Toplantısında mahalleli bilgilendirildi

 

Toplantıda konuşan Bahçeağıl Mahalle Muhtarı Kenan Çelik, mahallelinin kurulacak santrale ilişkin vereceği karara saygı duyacağını belirtirken, Bozaba Mahalle Muhtarı Zeki Kapçak ise bu projeye karşı olduğunu ifade etti.

 

Saray ve Kapaklı ilçelerinin Bahçeağıl, Büyükyoncalı Bozaba ve Karlı Mahalleleri mevkiinde kurulması planlanan rüzgâr enerji santrali ve elektrik depolama tesisi için, bölge sakinlerine yönelik ÇED bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.

 

10 ADET TRİBÜN KULLANILACAK

 

 

Kapaklı Bahçeağıl Mahallesi'ndeki bir kahvede Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü yetkililerinin de katıldığı toplantıda, firma yetkilileri, kurulacak tesisle ilgili mahalleliye sunum yaptı. 

Yaklaşık 30 vatandaşın katıldığı toplantıda projeyle ilgili bilgi veren firma yetkilisi Ahmet Yardımcıoğlu, projenin en yakın yerleşim birimine 400 metre mesafede olduğunu belirterek, "Bahçeağıl Mahallesi'ndeki projemizde 3 megavat gücünde 10 adet tribün kullanılacak. 30 megavat kurulu gücünde olacak, yıllık 120 milyon kilovat saat enerji üretiminin gerçekleştirilmesi planlanmaktadır" dedi.

 

KARŞI OLDUKLARINI İFADE ETTİLER

 

 

Bahçeağıl Mahallesi Muhtarı Kenan Çelik, mahallelinin, kurulacak santrale ilişkin verilecek karara saygı duyacağını belirterek, "Şu anda ilk aşamadayız, bir çalışmaları görelim, bu toplantının devamı olacaktır. Bakanlığa gidecek bu raporlar, oradan gelecek raporları biz de değerlendireceğiz vatandaşlarımız ile beraber. 

Mahalle sakinlerinin vermiş olduğu karara ben de saygı duyacağım" dedi. Mahalleli Nusret Çelebi, yapılacak santralin tarım arazilerine yakın olduğunu belirterek, bunun doğru olmadığını dile getirdi. Bozaba Mahalle Muhtarı Zeki Kapçak ise bu projeye karşı olduğunu ifade etti.

 

AKTİF BİR SÜREÇ YÜRÜTÜLECEK

 

 

Mahallelinin görüşlerinin ardından konuşan firma yetkilisi Ahmet Yardımcıoğlu, "İlk önce vatandaşlarımızın minimum düzeyde bu yatırımdan olumsuz etkilenmemesini sağlamak amacıyla bilimsel çalışmalar gerçekleştirilecek. 

Bakanlık tarafından yetkilendirilmiş laboratuvarlar tarafından gürültü ölçümleri yapılarak, vatandaşlarımız rüzgar tribünlerinden gürültü açısından ne kadar etkilenecekler, bunun tespiti de yapılacaktır. Kuş göçü yolları olarak yöremizde var mı ona bakacağız. 

Onunla ilgili hocalarımız tarafından üniversitelerdeki akademisyenler tarafından gerekli çalışmalar gerçekleştirilecek. Aktif bir süreç yürüyecek. Vatandaşımız istediği zaman sürecin içerisinde vereceği dilekçelerle bizlerle temasa geçerek katkı sağlayabilecek" dedi. Bilgilendirmenin ardından toplantı sona erdi.

 

 

Haber / Şaban KARDEŞ