Besinleri tüketirken bunlara dikkat!

Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Derya Fidan, besinleri tüketirken dikkat edilmesi gerekenlerle ilgili değerlendirmelerde bulundu.
YAŞAM SAĞLIK 30.11.2021 16:31:00 0

İdeal ağırlığın korunması için sağlıklı beslenme ne kadar önemliyse, vücut dengesini korumak ve sağlıklı bireyler olabilmek açısından besin türleri, pişirme yöntemleri ve tüketim şekillerinin de önem arz ettiğini belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Derya Fidan, “Besinleri fırında pişirmek veya haşlama yöntemi ile hazırlamak sağlıklı yağ asitlerini kaybetmeden ve protein denatürasyonuna yol açmamış olacaktır. Besinleri pişirme yöntemlerinin yanı sıra tüketme şekilleri de bu açıdan önemlidir. Etleri kıyma formuna getirmeden bütün halinde pişirip tüketmek, alacağınız protein miktarının yüksek olmasına yardımcı olur” dedi.

 

EL HİJYENİ EKSİKLİĞİ ENFEKSİYON SEBEBİ

 

Yemekten hemen önce su içilmemesinin de, sağlık açısından önemli olduğunu belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Derya Fidan, “Yemeklerden yarım saat 45 dakika öncesinde su tüketimi sonlanmalı yemek bitiminden sonra tekrar su tüketimi ile devam edilmelidir. Ağız yoluyla alınabilecek mikroplar daha çok el hijyeniyle alakalı olduğu görülmüştür. Eller iyi temizlenmeden ya da dezenfekte edilmeden yemeye başlandığında, mide bağırsak hastalıklarına yol açabilecek bir çok viral enfeksiyona sebebiyet verebilmektedir” bilgisini verdi.

 

“ELLERİN MUTLAKA YIKANMASI GEREKİYOR”

 

Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Derya Fidan, “Herhangi bir yemeği el ile yediğimizde aslında hastalıklara büyük bir kapı açıyoruz. Elimizi iyi yıkamadığımız ve el hijyenimiz yeterli olmadığı zaman, el ile tüketilebilecek besinler olan; hamburger ve sakatat tarzı besinler, bedenimizin içerisine elimizde bulunan mikroorganizmaları göndermiş oluyoruz. Bu nedenle; hamburger gibi el ile yenen yemekleri dikkatli tüketmenizi öneririm.  Besinleri tüketirken eldiven kullanılması kısmen daha avantajlıdır. Ancak orada da eldivenli olarak ellerin mutlaka yıkanması gerekir. Eldiven pudrasının olmamasını ve mümkünse steril eldiven tercih edilmesini tavsiye ederim” dedi.

 

Haber / Buse SERİN