Bakan Tekin’den ‘müfredat değişikliği’ açıklaması

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, müfredat değişikliği çalışmalarına değinerek, "Çok çalışıyoruz. Muhtemelen Kasım ayının sonu gibi veya Aralık ayında müfredat değişikliğini, program değişikliğini paylaşmış olacağız" dedi.

EĞİTİM 2.11.2023 10:43:00 0
Bakan Tekin’den ‘müfredat değişikliği’ açıklaması

 

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Kasım ayı sonu veya Aralık ayında müfredat değişikliğine ilişkin detayları paylaşacaklarını belirterek, "Tüm ders müfredatlarında sadeleşmeye gidilecek. Tekrar eden şeyler var; ilkokulda tekrar ediyor, ortaokulda, lisede tekrar ediyor, aynı şey, bunları çıkartıyoruz. Bir de hep söylüyoruz, müfredat çok ağır, çok fazla şey var" dedi.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Kabine Toplantısı sonrası gazetecilerin sorularını cevapladı. Tekin, kamuya personel alımında mülakatların kaldırılması yönünde çalışma olup, olmadığına ilişkin soru üzerine, henüz herhangi bir kanun çıkmadığına işaret ederek, mülakat sisteminin halen devam ettiğini söyledi. 

Tekin, Antalya'da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'ndaki konuşması nedeniyle gözaltına alınan Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeninin konuşmasını tasvip edemeyeceklerini belirterek, "Gereğini yaparız, mutlaka prosedürü vardır. Nasıl böyle bir şeyi tasvip edeyim? Bize çocuklar emanet, ona göre davranmalıyız" dedi.


“TÜM DERS MÜFREDATLARINDA SADELEŞMEYE GİDİLECEK”


Öğretmen atamalarının bütçe kanunu kapsamında olduğunu belirten Tekin, atama sayısını bilmediğini söyledi. Tekin, müfredat değişikliği çalışmalarına değinerek, "Çok çalışıyoruz. Muhtemelen Kasım ayının sonu gibi veya Aralık ayında müfredat değişikliğini, program değişikliğini paylaşmış olacağız çünkü yaklaşık 2 ay oldu başlayalı, çalışıyoruz. 

Bu sabah da toplantımız vardı. Aralık ortaları gibi paylaşmış olacağız" değerlendirmesinde bulundu. Tüm ders müfredatlarında sadeleşmeye gidileceğini aktaran Bakan Tekin, "Bir; tekrar eden şeyler var, ilkokulda tekrar ediyor, ortaokulda, lisede tekrar ediyor, aynı şey, bunları çıkartıyoruz. İki; bazı konular var ki pedagojik usullerle anlatılmıyor. 

Lisede anlatılan şey ya da ilkokulda anlatılan şey birbirini tamamlamıyor. Bu bir sarmaldır. Bir de hep söylüyoruz, müfredat çok ağır, çok fazla şey var. Hiçbir öğretmen müfredatı yetiştiremiyor. Yetiştiremediği için de her gittiğimiz öğretmenler odasında Türkçeci diyor, fizikçi diyor, matematikçi diyor, herkes diyor; 'Bize 2 saat yetmiyor, 2 saat daha verin' Herkese verince 60 saat yapıyor" diye konuştu.


“YENİ DERSLER EKLENEBİLİR” 


Tekin, müfredat değişikliği ile ilgili detayların kamuoyuna sunum ile aktarılacağını söyledi. Yeni derslerin eklenebileceğini ve mevcut derslerden çıkartmalar olabileceğini belirten Tekin, "Şimdi bunları konuşmak uygun değil. Çünkü süreci devam eden bir çalışma. Aralık 15'e geldiğinde, bir bakacağız. 

Bir dersi kaldırmanın bize norm kadro olarak maliyeti olacak. Ya da bir dersin saatini arttırmanın ya da düşürmenin maliyeti olacak, dengeleri bozacak. O zaman tekrar bazı şeyleri revize edebiliriz. O yüzden şimdiden bir şey söylemek doğru değil" dedi.


Haber Merkezi