Yoncalı Barajı’ndan müjdeli haber    17 gün sonra yoğun bakımdan çıktı    Künye    Reklam    Bize Ulaşın    31 Temmuz 2021 Cumartesi   
Marmara Haber
  Kapaklı Çerkezköy Saray Çorlu Ergene M.Ereğlisi Hayrabolu Muratlı Süleymanpaşa Şarköy Malkara Türkiye Tekirdağ Edirne Kırklareli
Son Dakika Yazarlar Türkiye Konuşuyor Fotoğraf Galeri WEB TV T Haber E-Gazete Anket Haber Arşiv
 ANA SAYFA GÜNDEM SİYASET EKONOMİ SPOR DÜNYA EĞİTİM KÜLTÜR SANAT YAŞAM SAĞLIK MAGAZİN BİLİM TEKNOLOJİ RESMİ İLAN

Sivrisinek ısırığı alerjisi ve korunma önlemleri

Hemen hemen herkes sivrisinek ısırıklarına karşı hassastır. Ancak bazı kişilerde bu ısırıklar alerjik reaksiyona neden olabilir ve belirtileri şiddetli olabilir. Sivrisinek alerjisinden korunmak için sivrisinek kovucular kullanılması ve bazı önlemler alınması faydalı olabilir. Alerji ve Astım Derneği Başkanı Prof. Dr. Ahmet Akçay sivrisinek alerjilerini anlattı ve uyarılarda bulundu.

Sivrisinek ısırığı alerjisi ve korunma önlemleri
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Yayın Tarihi: 14.06.2021 10:38 16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Çoğu ısırığın, sivrisineklerin en aktif olduğu alacakaranlıkta veya şafakta meydana geldiğini kaydeden Akçay, “Erkek sivrisinekler sadece nektar ve su ile beslenirken, dişi sivrisinekler kanla beslenir ve ısırıklardan sorumlu olanlar dişi sivrisineklerdir. Dişi sivrisineklerin yumurta üretmek için kana ihtiyacı vardır. Çünkü sivrisinek yumurtalarını olgunlaştırabilmek için demire ihtiyaç duyarlar” dedi.

 

ŞİŞLİK VE KAŞINTIYA NEDEN OLUR

 

Sivrisinek beslenirken insan cildine tükürük enjekte ettiğini kaydeden Akçay, “Vücudunuz salyaya tepki verir ve bu da şişlik ve kaşıntıya neden olur. Sivrisinekler, enfekte insanları ve hayvanları ısırdıklarında virüsler ve parazitler gibi mikroplarla enfekte olurlar. Sivrisineklerin tükürüğünde alerjik olan çok sayıda protein vardır. Sivrisinek ısırdığında salgılarındaki maddeler kanın pıhtılaşmasını engelleyici maddeler salar. Ayrıca kaşıntıya neden olabilen mast hücrelerinden kaşıntı yapan histamin maddesinin salınımına neden olur.  Bağışıklık sisteminin sivrisinek salgılarındaki maddelere bazen daha şiddetli cevap verir. Sivrisinek tarafından sokulduğunda bağışıklık sistemimin şiddetli bir yanıt vermesine alerjik bir yanıt verir. Sivrisinek alerjisi “Skeeter Sendromu” olarak adlandırılmaktadır” diye konuştu.

 

SİVRİSİNEK ALERJİSİNİN BELİRTİLERİ

 

Akçay, “Isırılan bölgede 2-10 mm büyüklüğünde kızarık şişlikler oluşur. Bazı kişiler ısırıklardan kısa süre sonra 2 cm’den büyük lokal reaksiyonlar oluşabilir. Oluşan reaksiyonların üstü bir süre sonra su toplayabilir. Bazı kişilerde, bu büyük lokal reaksiyonla birlikte ateş de olabilir. Bu çocuklar başka bir hastalığı olmayan sağlıklı çocuklardır. Büyük lokal reaksiyonlar genellikle 3-10 gün içinde iyileşir. Bazı çocuklarda nadiren akut yaygın ürtiker, serum hastalığı ve alerjik şok (anafilaksi) gibi sistemik alerjik reaksiyonlar gelişebilir” bilgisini verdi.

 

SİVRİSİNEKLER KİMLERİ DAHA ÇOK ISIRIYOR?

 

Yapılan çalışmalara göre sivrisinekler daha çok; erkekleri, hamile kadınları, fazla kilolu veya obez olan insanları, 0 tipi ve AB kan grubu olan insanları, son zamanlarda egzersiz yapan insanları, daha yüksek miktarlarda ürik asit, laktik asit ve amonyak yayan insanları, çok terleyenleri, egzaması olanları, yakın zamanda bira içen insanları daha çok ısırdığını belirten Akçay, “Ayrıca sivrisinekler sıcaktan etkilendiği için koyu renk giyinmek ısırılma ihtimalinizi artırabilir. Bunun nedeni koyu renklerin ısıyı emmesidir. Nemli, tropik iklimlerde veya bataklıklarda yaşayan insanlar da ısırık için daha büyük risk altındadır. Küçük çocuklar gibi bazı kişilerde alerjik reaksiyon riski daha fazladır. Proteinler ve antimikrobiyal ajanlar gibi sivrisinek tükürüğünün bazı bileşenlerine alerjisi olan kişilerde Skeeter sendromu gelişme riski daha yüksek olabilir” dedi.

 

ALERJİK REAKSİYONLAR CİDDİ OLABİLİR!

 

Önemli ölçüde daha büyük sivrisinek ısırıklarının, şiddetli bir alerjik reaksiyonun belirtilerinden biri olabildiğini kaydeden Akçay, bu belirtileri şöyle sıraladı: “Geniş kaşıntı alanı, lezyonlar, ısırık bölgesinin yakınında morluklar, lenfanjit veya lenf sisteminin iltihabı, ısırık veya çevresinde kurdeşen, anafilaksi, boğazda şişme ve hırıltı ile sonuçlanan, hayatı tehdit eden nadir bir durum.” Daha ciddi bir durumun belirtileri olabileceğinden, ateş, şiddetli baş ağrısı, mide bulantısı ya da kusma, döküntü, yorgunluk, bilinç bulanıklığı, vücudun bir tarafında kas zayıflığı gibi nörolojik değişiklikler gibi belirtiler durumunda acil tıbbi yardım alınması gerektiğini dile getiren Akçay, “Sivrisinek alerjisinin teşhisinde ayrıntılı bir tıbbi öykü ve muayene yapılmalıdır. Büyük lokal veya sistemik alerjik reaksiyon oluşan hastalarda, kandan veya deriden yapılan alerji testleri ile sivrisinek alerjisi tanısı konulabilir. Fakat kandan ve deriden yapılan alerji testlerinin alerjiyi gösterme oranı yüksek değildir. O nedenle negatif olması sivrisinek alerjisi olmadığı anlamına gelmemektedir. Sivrisinek ısırığı ile normal reaksiyon veren kişilerde alerji testleri yapmaya gerek yoktur. Sistemik reaksiyon gelişen çocukların, bağışıklık yetmezliği yönünden araştırılması da gerekir” dedi.

 

 

SİVRİSİNEK ALERJİSİNİN TEDAVİSİ

 

Sivrisinek alerjisinin tedavisiyle ilgili de bilgi veren Akçay, “Sivrisinek soktuğu zaman ilk olarak yapılması gereken ısırılan bölgeyi sabun ve suyla yıkamaktır. Şişliği ve kaşıntıyı azaltmak için 10 dakika buz torbası uygulayın. Gerektiğinde buz paketini tekrar uygulayın. Kaşıntı tepkisini azaltmaya yardımcı olabilecek bir kabartma tozu ve su karışımı uygulayın. 1 yemek kaşığı karbonatı macun kıvamına gelecek kadar suyla karıştırın. Macunu sivrisinek ısırığına uygulayın. 10 dakika bekleyin. Macunu yıkayın. Sivrisinek alerjisi belirtileri varsa antihistaminik içeren ilaçlar ağızdan verilmeli, şişlik ve kızarıklığın olduğu bölgeye kortizonlu kremler 5-10 gün sürülmelidir. Sistemik reaksiyonlarda ise 5-7 gün ağızdan kortizon verilmelidir. Ateşle birlikte olan büyük lokal reaksiyonlarda ateş düşürücü ilaçlar verilmelidir. Antibiyotikler, enfeksiyon durumu yoksa kullanılmamalıdır. Sivrisinek alerjisinin tedavisinde en etkili olan yöntem sivrisineklerden kaçınmaktır. Ancak bu her zaman mümkün olmayabilir ve bazı reaksiyonlarda ilaç tedavisine gereksinim duyulabilir” bilgisini verdi.

 

SİVRİSİNEK ALERJİSİ OLANLARA ALERJİ AŞISI YAPILIR MI?

 

Akçay, “Sivrisinek alerjileri genelde ölümcül reaksiyonlarına neden olmamaktadır. Sivrisinek ısırıklarına karşı reaksiyon yaşın büyümesi ve sivrisinek ısırmasının tekrarlaması ile reaksiyon şiddeti de azalmaktadır. Bu nedenle de sivrisinek alerjilerine karşı alerji aşısı nadiren gerekmektedir. Sivrisinek ısırıkları tedavi edilmezse ısırıkları kaşımaya bağlı olarak enfekte olabilirler. Enfekte bir ısırık kırmızı görünebilir, sıcak hissedebilir veya ısırığın dışına kırmızı bir çizgi yayılabilir.  Belirtiler kötüleşirse bir doktora görünmeniz faydalı olacaktır. Sivrisinekler ısırıkları yoluyla mikropları yayarlar. Batı Nil ve Dang humması gibi virüsler ve sıtma gibi parazitler sizi hasta edebilir. Bir sivrisinek, enfekte olmuş bir kişiyi veya hayvanı ısırdığında bir virüs veya parazit ile enfekte olur. Enfekte sivrisinek, mikropları ısırık yoluyla diğer insanlara veya hayvanlara yayabilir. Sivrisineklerin virüs ve parazitleri taşıyarak önemli hastalıklara neden olmasından dolayı herkesin aklına şu soru geliyor. Acaba sivrisinekler Koronavirüs bulaşmasına katkı sağlar mı? Yapılan çalışmalarda sivrisineklerin Koronavirüs buluşmasına katkı sağlamadığı ve sivrisinek vücudunda yaşamadığı bildirilmiştir” dedi. Akçay, sivrisinek ısırmalarına karşı alınabilecek önlemleri şöyle sıraladı: “Cildin maruz kalmasını önlemek için uzun kollu bluzlar ve pantolon giyinebilirsiniz. Sivrisinekleri çekecek parlak giysilerden uzak durabilirsiniz. Durgun su alanlarından uzak durmalısınız. Doktorunuzun kontrolünde sivrisinekleri uzak tutan ilaçlardan kullanabilirsiniz.  Güçlü parfümlerden kaçınmalısınız. Evinizde böcek kovucu ürünler kullanmayı deneyebilirsiniz. Bebeğinizin böceklere maruz kalabileceği alanlarda bebek taşıyıcıları veya bebek arabaları üzerinde cibinlik kullanılabilir. Pencerelere sineklikler takın. Klima kullanmak faydalı olabilir.”

 

Haber / Menşure KARDEŞ

 

Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
  YAZARLAR
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
ANKET
Size en çok güven veren siyasi isim kimdir?
Recep Tayyip Erdoğan
Kemal Kılıçdaroğlu
Devlet Bahçeli
Meral Akşener
Temel Karamollaoğlu
Ahmet Davutoğlu
Ali Babacan
Mustafa Destici
Muharrem İnce
Mustafa Sarıgül
Doğu Perinçek
Hiçbiri
TBMM Başkanı Şentop’un koruma ekibi düğün girişinde gerginlik yarattı
Takla atan otomobildeki genç yaşamını yitirdi
ÇOSB Özel İstihdam Bürosu, izin belgesini yeniledi
Yangın, diğer evlere sıçramadan söndürüldü
Malkara´da 4 aracın karıştığı zincirleme kaza: 7 yaralı
Zabıtadan ‘çekçek’ denetimi
Tekirdağ’da uygulanan aşı sayısı 1 milyonu geçti
6 ayda 76 bin 236 hastaya şifa oldu
Evinin balkonundan nikah kıydı
Karacakılavuz 2. Keşkek Şenliği ilgi gördü
Çınar: Tatilcileri sorunsuz ağırladık
Çatı katında çıkan yangın korkuttu
Lüleburgaz Belediyesi’nden ATMA kampanyası
Marmara Haber Gazetecilik Ajans Ofset Marbaacılık Reklam Organizasyon San. ve Tic. Ltd. Şti
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 725 26 10 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
e-mail: haber@marmarahaber.com.tr

Künye    Reklam    Bize Ulaşın
sanalbasin.com yesidir