Müsilaj uydudan böyle görüntülendi    Milletvekili Yel, muhtarlarla buluştu    Künye    Reklam    Bize Ulaşın    21 Haziran 2021 Pazartesi   
Marmara Haber
  Kapaklı Çerkezköy Saray Çorlu Ergene M.Ereğlisi Hayrabolu Muratlı Süleymanpaşa Şarköy Malkara Türkiye Tekirdağ Edirne Kırklareli
Son Dakika Yazarlar Türkiye Konuşuyor Fotoğraf Galeri WEB TV T Haber E-Gazete Anket Haber Arşiv
 ANA SAYFA GÜNDEM SİYASET EKONOMİ SPOR DÜNYA EĞİTİM KÜLTÜR SANAT YAŞAM SAĞLIK MAGAZİN BİLİM TEKNOLOJİ RESMİ İLAN

Belediye meclisi 17 gündem maddesini görüştü

Çerkezköy Belediye Meclisi, 2021 yılının ilk toplantısını bugün saat 14.00’da Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay başkanlığında yaptı. Mecliste 17 gündem maddesi görüşülürken, bazı gündem maddeleri komisyonlara havale edildi.

Belediye meclisi 17 gündem maddesini görüştü
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Yayın Tarihi: 04.01.2021 19:01 16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Çerkezköy Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen toplantının açılışında konuşan Belediye Başkanı Vahap Akay, “Zorlu bir 2020 yılı geçirdik. Ülkemiz Covid ile Mart ayında tanıştı ve 2020 yılını bu hastalık ile tamamlamak zorunda kaldık. 2021 yılına da aynı hastalığın gölgesinde başlamış bulunuyoruz” dedi. Ülkemizin 2020 yılında sadece Covid ile değil, bunun yanı sıra birçok felaket ile baş başa kaldığını kaydeden Akay, “Zor bir yıldı. Umut ediyoruz 2021 yılı bu zorlukların geride kaldığı, dünya, ülkemiz ve ilçemiz için mutlu, sağlıklı bir yıl olsun” dedi.

 

2 ÖNERGE GÜNDEME ALINDI

 

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından, Başkan Akay, kendisi ile birlikte CHP’li ve İYİ Partili meclis üyelerinin imzasıyla sunulan kapalı işletmelere 2021 yılı bütçesinde bir defaya mahsus olmak üzere 2 bin TL destekte bulunulması konulu önergeyi okudu. Belediye hissesinin satışına ilişkin önergenin de gündeme alınmasının ardından toplantının ilk gündem maddesinde Kent Estetik Kurulu kararları ile ilgili İmar ve Bayındırlık Komisyonu’nun çalışmalarına devam etmesi karara bağlandı. Belediye hissesi ve imar planı tadilatı hakkındaki İmar ve Bayındırlık Komisyonu raporlarının oybirliği ile kabul edilmesinin ardından

 

 

OYBİRLİĞİ İLE KABUL EDİLDİ

 

Gündemin ilk maddesinde Kent Estetik Kurulu Komisyon Kararlarından 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ve 10’uncu maddeleri görüşülürken, komisyon çalışmasının devamı oy birliği ile kabul edildi. Gündemin ikinci ve üçüncü maddeleri arasında yer alan İmar ve Bayındırlık komisyon Raporunun oy birliği ile kabul edilmesinin ardından başkanlık makamının diğer kuruluşlarla ilişkiler müzekkeresi de oy birliği ile kabul edildi.

 

DENETİM KOMİSYONU OLUŞTURULDU

 

Meclisin 2021 yılında tatil ayının Ağustos olarak belirlenmesinin ardından toplantının bir sonraki gündem maddesinde Denetim Komisyonu üyelerinin seçimi yapıldı. Gizli oyla yapılan seçim sonucu Denetim Komisyonu’na CHP grubundan Kemal Buzkuş, Mehmet Henefi Karataş, İbrahim Çekçi ile AK Parti grubundan Adem İçli ve İrfan Ak seçildi.

 

 

17 KADRODA DERECE DEĞİŞİKLİĞİ

 

Engellilere yapılan yardım hakkındaki yapının Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edilmesinin ardından, 17 kadroda derece değişikliği yapılması da oybirliği ile kabul edildi. Toplantının bir sonraki gündem maddesinde de ‘sözleşmeli personellerin 2021 yılında çalıştırılması ve ücretlerinin tespiti’ ile ‘Boş kadro değişikliği (Memur) cetvelinde Unvan ve Derece Değişikliği’ yapılması hakkındaki  yazı görüşüldü.

 

“KADROLARIMIZ ŞİŞİK DEĞİL”

 

AK Parti grubu adına ilgili gündem maddesine ilişkin konuşan Adem İçli, belediyenin kadrolarının şişik olduğunu belirterek “7 adet ekonomist, 5 adet kameraman kadrosu var. Bunun abartıldığını düşünüyorum. Kadın Aile birimini aktif olmadığı için kapattınız. Sağlık İşleri Müdürlüğü’nü de kapattınız. Kızılpınar ve Veliköy’de bir birim oluşturup en azından bu birimde tabip, hemşire bulundurup enjeksiyon işlemi yapılabilir. Bu birimi faaliyete geçirebilirsek, vatandaşlarımız bu işlemlerini uzağa gitmeden halledebilirler. Bu birimin kurulması gerektiğini düşünüyorum” dedi. Adem İçli’nin sözlerine cevap veren Belediye Başkanı Vahap Akay da kadroların şişik olmadığını ifade ederek “Mevzuatta yüzde 30’u aşamaz diye ibare vardır. Biz bu oranı ise yüzde 19.89’da tutuyoruz. Var olan bazı kadroları ise kullanamıyoruz. Hem memur, hem sözleşmeli hem de Personel A.Ş kadrolarımızda sayıyı yeterli sayıda tutuyoruz” dedi. 2017 yılında Sağlık İşleri Müdürlüğü’nü Başarır Sokak’ta yaptıkları prefabrik binaya taşıdıklarını ve burada vatandaşlara hizmet vermeye başladıklarını söyleyen Akay, “Kadrolu hemşirelerimizi orada görevlendirdik.  6 ay sonra İlçe Sağlık Müdürlüğü ‘ Sen bu işi yapamazsın’ diye bize yazı gönderdi” dedi.

 

45 MİLYON TL’LİK KREDİ TALEBİ GÖRÜŞÜLDÜ

 

Sözleşmeli personel çalıştırılması ve ücretlerinin tespiti konusu AK Parti grubunun ret oyuna karşılık oy çokluğuyla kabul edilirken, ‘Boş kadro değişikliği (Memur) cetvelinde Unvan ve Derece Değişikliği’ ise oybirliği ile kabul edildi. Çerkezköy Tarımsal ve Kimyasal Ürünler Satış Pazarlama A.Ş. genel kurul temsil yetkisi hakkındaki yazı görüşülerek, Belediye Başkanı Vahap Akay’a oybirliğiyle yetki verilmesinin ardından belediye hisseleri hakkında yazı görüşülerek İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na havale edildi. Koronavirüs (Covid-19) önlemleri genelgesi hakkındaki yazının Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edilmesinin ardından toplantı, Atatürk ve Öztrak Caddelerinde yapılacak olan çalışmalar dolayısıyla İller Bankası, devlet bankaları ya da özel bankalardan 45 milyon TL’lik kredi kullanılması talebinin görüşülmesi ile devam etti.

 

“ZOR VE MEŞAKKATLİ BİR İŞE GİRİYORUZ”

 

Çalışmalarla ilgili sunulan videoda Atatürk ve Öztrak Caddesi’ndeki çalışmaların 4 etap halinde yapılacağı belirtilerek hangi etabın hangi bölgede yapılacağına ilişkin bilgiler verildi. Büyükşehir Belediyesi ve TESKİ ile beraber bu programa gelmek için büyük mesai harcadıklarını belirten Belediye Başkanı Vahap Akay, “TESKİ Ocak ayı itibariyle Atatürk ve Öztrak Caddeleri’nde içme suyu, yağmur suyu, kanalizasyon inşaatı hatta projenin büyümesi için bazı sokakları da dahil etti. Bizim telaffuz ettiğimiz rakamlar da arttı. Etüt Proje Daire Başkanlığı tarafından meydan altı otoparkı, meydan üstü düzenleme çalışmaları hedefi aynı şekilde Ocak ayı itibariyle ihale aşamasına geldi” dedi. Çalışmalara Mart ayında başlayıp bir yılda tamamlamayı hedeflediklerini dile getiren Akay, “Zor ve meşakkatli bir işe giriyoruz. Sizlere dağıttığımız kitapçıkları esnaflarımıza da dağıtacağız. Geri dönüşlerini talep edeceğiz. Çerkezköy’ün iki ana caddesinin yüzünü de değiştireceğiz. Altını da değiştirirken binaların da kimliğini yenilemek istiyoruz. Çerkezköy’e yakışan iki cadde olması için uğraş veriyoruz” ifadelerini kullandı.

 

“2 YILDA BİR TANE ÇAKILI ÇİVİNİZ YOK”

 

Toplantıda söz alan AK Partili Adem İçli de “Kamulaştırmadan dolayı bize Devlet Demiryolları’ndan gelecek 32 milyonu reddettiniz. İnat etmeyip bu parayı kabul etseydik şimdi 45 milyon kredi ile uğraşmazdık. Bu tamamen hesap, matematik, ticaret bilmemezliktir ” ifadelerini kullandı. Vahap Akay’ın kendinden önceki dönemden kalan borçları ödediğini hazırladığı video ile duyurmasına da tepki gösteren İçli, “Bu videoyu bir beceri gibi yayınladınız. Çerkezköy’ün pek çok mahallesine 7 yıldır bir çivi çakmadınız. Kalkıp bizim AK Partili belediyemizi eleştiriyorsunuz” dedi. Geçmişe dönük eleştirmenin acizlik olduğunu söyleyen İçli, “Daha köprünün yaya yolunu genişletememiş belediye, sokakları aydınlatmamış belediye kalkmış bugün 45 milyon borç istiyor. İki yıla baktığımız zaman bir tane çakılı çiviniz olduğunu göremiyorum” ifadelerini kullandı. MHP’li Meclis Üyesi Koray Önsel de her gelen belediye başkanının Atatürk ve Öztrak Caddeleri’ne hizmet yaptığını belirterek “İlçenin diğer yerlerine de böyle hizmetler yaparak cazibe merkezi haline getirebilirsiniz. Nüfus arttı, ciddi anlamda yapılaşma var. Farklı çalışmalar ilçenin diğer bölgelerine de yayılması gerekiyor. Bunu da göz önünde bulundurmanız gerekiyor” dedi.

 

ELEŞTİRİLEREE CEVAP VERDİ

 

Adem İçli’nin eleştirilerine cevap veren Belediye Başkanı Vahap Akay, “Bir video yayınladım. 2004-2014 yılları arasında, yani sizin döneminizde Çerkezköy Belediyesi’nin bütçesi 60 milyon liraydı, bırakılan sadece kamu borcu 50 milyon liraydı. Bu konu çok anlatıldı. Ancak ben 2014’ün Aralık’ında geçmiş dönemin borcunu yapılandırdım,  ödedim, taksit bitti, ‘ben geçmiş dönemin borcunu ödedim’ dedim. Ve bir video yayınladım. Bunda bu kadar alınacağınız, eleştireceğiniz bir şey yok. Polemik de yaratmak istemiyorum. Ben geçmişe gitmedim, geçmişin borcunu Kasım ayında yeni ödedim. Bu geçmiş değil. Sizin borcunuzun son taksidini ben Kasım 2020’de ödedim. ‘Bize bu kadar borç bıraktınız, eğer bırakmasaydınız biz şunları yapardık’ diye bir hatırlatma yaptım. Bunda alınacak, gücenecek bir şey yok. ‘Bunu beceri gibi sundunuz’ dediniz. Ben onu beceri gibi sunmadım, bunu geçmiş beceriksizlik diye sundum” dedi. ‘Bütçeyi savurgan kullandınız’ eleştirisine de cevap veren Belediye Başkanı Akay, “2014 yılında 60 milyon lira bütçesi olan belediyeyi toplam 79 milyon liralık borçla teslim aldım. Bugün Çerkezköy Belediyesi’nin yaklaşık bütçesi 194 milyon lira, borcu 38 milyon 600 bin lira, likidi düştükten sonra kalan borç 29 milyon 600 bin lira. Teslim ettiğinizde kasada 0 lira para vardı. O dönem bütçenin yüzde 125’i borçluydu. Ben borcu bütçenin yüzde 15’ine düşürdüm. 2014 yılında bankaların suratına bile bakmadığı belediye, kredi alabilen bir kurum haline geldi” dedi.

 

“KÖPRÜ YAPILIRKEN YAYA YOLUNU UNUTAN BEN MİYİM?”

 

‘Köprünün yaya yolunun genişletilemediği’ eleştirisine de cevap veren Başkan Akay, “Beni köprü ile eleştiriyorsunuz. Köprü yapıldı Allah razı olsun. Ama köprüyü yaparken yaya yolunu unutan ben miyim ? Köprüyü yaparken engelli vatandaşımız tekerlekli sandalye ile oradan buraya nasıl geçecek diye düşünmeyen ben miyim?” ifadelerini kullandı. İller Bankası’ndan veya devlet bankalarından ya da özel banklardan kredi talep edilmesi ve her türlü işlemi yapmak üzere Belediye Başkanı Vahap Akay’ın yetkilendirilmesi oybirliği ile Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edildi.

 

2 BİN TL YARDIM TALEBİ GÖRÜŞÜLDÜ

 

Toplantının bir sonraki gündem maddesinde 255 ada 1 parsel hakkındaki müzekkerenin oybirliği ile kabul edilmesinin ardından Özel Kalem Müdürlüğü’nün çalışma yönetmeliği de oybirliği ile kabul edildi. Meclis toplantısı 121 sayılı plan değişikliği hakkındaki müzekkeresi incelenmek üzere İmar ve bayındırlık Komisyonu’na havale edilmesi ile devam etti. Toplantının son gündem maddesinde de CHP ve İYİ Partili Meclis üyeleri tarafından sunulan ve gündeme alınan, pandemi nedeniyle kapalı olan işletmelere 2021 yılı bütçesinden 1 defaya mahsus olmak üzere 2 bin TL yardım yapılması konulu önerge görüşüldü.

 

KOMİSYONA HAVALE EDİLDİ

 

İlgili gündem maddesiyle ilgili bilgi veren Başkan Akay “İşyeri genelge ile kapatılan esnaflar var. Çerkezköy ilçe sınırlarında Çerkezköy’de yaklaşık 120 kıraathane-kahvehane kapalı. 6 kır bahçesi kapalı. 17 internet kafe kapalı. 1 bilardo salonu kapalı. 7 kafe kapalı” dedi. AK Partili meclis üyeleri, koronavirüs nedeniyle yakınlarını kaybedenlerin de bu yardım kapsamına alınmasını isterken, Başkan Akay da bu önergenin sadece kepenk kapatan işletmeleri kapsadığını belirterek “Geçim sıkıntısı var olan aile  arsa dilekçe ile belediyeye başvurur, encümen değerlendirir” dedi. İlgili gündem maddesi Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edildi.

 

İKİNCİ OTURUM PERŞEMBE GÜNÜ YAPILACAK

 

Gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından toplantı sona erdi. Toplantının bir bölümüne Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak da katıldı. Meclis toplantısının 2’nci oturumu 7 Ocak Perşembe günü saat 14:00’da Atatürk Kültür Merkezi’nde toplanacak.

 

Haber / Gülveren ALTUNOĞLU

 

 

Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
  YAZARLAR
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
ANKET
Size en çok güven veren siyasi isim kimdir?
Recep Tayyip Erdoğan
Kemal Kılıçdaroğlu
Devlet Bahçeli
Meral Akşener
Temel Karamollaoğlu
Ahmet Davutoğlu
Ali Babacan
Mustafa Destici
Muharrem İnce
Mustafa Sarıgül
Doğu Perinçek
Hiçbiri
2 bin 180 adet anahtarlık teslim edildi
Orion Kavşağı’na bin ton aşınma asfaltı serildi
“Şehrimiz bambaşka bir görünüme kavuşacak”
Jandarma teşkilatı 182 yaşında
Çetin: Belediye olarak kalite yolculuğuna çıktık
Başkan Ata’dan jandarmaya ‘kuruluş yıldönümü’ ziyareti
Albayrak, Malkara’daki hizmetleri inceledi
Tatilde kulak sağlığınızı riske atmayın
Davutoğlu: Trakya, Türkiye’nin lokomotifidir
Kahvaltı programında bir araya geldiler
Besin zehirlenmelerine karşı önlem alınmalı
Sigara, mesane kanseri riskini 6 kat arttırıyor
Tekirdağ’da 139 metreküp müsilaj toplandı
Marmara Haber Gazetecilik Ajans Ofset Marbaacılık Reklam Organizasyon San. ve Tic. Ltd. Şti
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 725 26 10 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
e-mail: haber@marmarahaber.com.tr

Künye    Reklam    Bize Ulaşın
sanalbasin.com yesidir