Amacımız fikri, vicdanı ve irfanı hür nesiller yetiştirmek    Kuş maması kutusundan uyuşturucu çıktı    Künye    Reklam    Bize Ulaşın    17 Eylül 2021 Cuma   
Marmara Haber
  Kapaklı Çerkezköy Saray Çorlu Ergene M.Ereğlisi Hayrabolu Muratlı Süleymanpaşa Şarköy Malkara Türkiye Tekirdağ Edirne Kırklareli
Son Dakika Yazarlar Türkiye Konuşuyor Fotoğraf Galeri WEB TV T Haber E-Gazete Anket Haber Arşiv
 ANA SAYFA GÜNDEM SİYASET EKONOMİ SPOR DÜNYA EĞİTİM KÜLTÜR SANAT YAŞAM SAĞLIK MAGAZİN BİLİM TEKNOLOJİ RESMİ İLAN

Sözdinler: Ekonomiye 3.6 milyar dolar ihracat katkısı sağlıyoruz

2020 yılını değerlendiren Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi (ÇOSB) Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sözdinler, bölge olarak ekonomiye 21 milyar dolar yıllık ciro ve 3,6 milyar dolar da ihracat katkısı sağladıklarını belirtti. Yeni yatırımcı ve girişimciler açısından tercih edilen bir Organize Sanayi Bölgesi haline geldiklerini, hali hazırda alan bazında doluluk oranlarının yüzde 96 olduğunu ifade eden Sözdinler, 77 bin kişiye istihdam sağladıklarını belirtti.

Sözdinler: Ekonomiye 3.6 milyar dolar ihracat katkısı sağlıyoruz
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Yayın Tarihi: 21.12.2020 17:24 16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

ÇOSB olarak, ülkemizin tekstilden gıdaya, ilaçtan elektroniğe, kimyadan plastiğe 270 önemli reel sektör üreticisinin bulunduğu 1.273 hektarlık alanda 77 bin kişiye istihdam, ülke ekonomisine de 21 milyar dolarlık yıllık ciro sağladıklarını dile getiren Sözdinler, “Bölgemizdeki 270 fabrikada, yıllık toplam 1.563 milyar kwh elektrik, 223 milyon sm3 doğalgaz tüketimi yapılıyor. Ekonomiye 21 milyar dolar yıllık ciro ve 3,6 milyar dolar da ihracat katkısı sağlanıyor” dedi.

 

‘YENİLİK’ İHTİYAÇ DEĞİL ZORUNLULUK

 

Günümüzde yeniliklerin ihtiyaç değil zorunluluk haline geldiğini ifade eden Başkan Sözdinler, 2011 yılında projelendirilen ve 2015 yılında uygulamaya alınan fiber optik altyapı ile verilerin toplandığı ve katılımcılara anlık enerji tüketim verilerini sunan SCADA sisteminin, ülkemizin en önemli ve örnek çalışmalarından birisi olduğunu dile getirdi. Sistemden elde edilen verileri kullanıcıların daha fonksiyonel yorumlayabilmeleri ve kullanılabilecek bir bilgiye dönüştürülebilmesi amacıyla, Bigdata ve yapay zeka bağlamında gelişmiş ve örnek bir proje için de çalışmalarını sürdürdüklerini kaydeden Sözdinler, “ÇOSB Bölge Müdürlüğü olarak 2016 yılından bu yana ölçümünü yaptığımız karbon ayak izi ölçümlerimize devam ediyoruz. Katılımcılarımıza kendi kurumsal karbon ayak izi hesaplamalarını yapabilecekleri bir sistem kurulumu konusunda da, proje geliştirme aşamasındayız” dedi.

 

“DOLULUK ORANI YÜZDE 96”

 

ÇOSB’de gönüllü çalışanlardan oluşturdukları “Dijital Dönüşüm Atölyesi”nde yaptıkları beyin fırtınaları ile gerek kurumsal anlamda Bölge Müdürlüğünün, gerekse firmaların gelişime katkı sağlayacak projeler geliştirdiklerini dile getiren Sözdinler, katılımcılara sağladıkları hizmetler kapsamında, yeni yatırımcı ve girişimciler açısından tercih edilen bir Organize Sanayi Bölgesi haline geldiklerini, hali hazırda alan bazında doluluk oranlarının yüzde 96 olduğunu kaydetti. ÇOSB’nin coğrafi olarak İstanbul’a ve Avrupa’ya olan yakınlığı, yine bu nedenlerle nitelikli işgücüne kolay erişim sağlanması, hava, deniz, demiryolu ve karayolu açısından ulaşımın kolay olmasının da yatırımcılar açısından tercih edilme sebeplerinden olduğunu dile getiren ÇOSB Başkanı Sözdinler, Covid-19 sürecinde yaptıkları çalışmalarla ilgili de değerlendirme yaptı.

 

“ENERJİ TÜKETİMLERİ NORMALE DÖNDÜ”

 

2020 yılının başında tüm dünyayı ve ülkemizi etkileyen koronavirüsün ÇOSB’yi de olumsuz yönde etkilediğini kaydeden Sözdinler, “Mart ayı sonlarında 270 mevcut fabrikamızın birçoğu üretimine ara vermek zorunda kalmış, enerji tüketimlerimizde yüzde 34’lük bir düşüş yaşanmıştı. Nisan ve Mayıs aylarında enerji tüketimlerimiz yüzde 50’ye kadar düşmüştü. Haziran ayından itibaren tekrar artmaya başlayan enerji tüketimlerimiz, Temmuz ayı başlarında tamamen Mart ayı öncesi yani koronavirüs öncesi rakamlarımıza tekrar yükseldi ve rutin üretime bağlı, enerji tüketimlerimiz de normale döndü” dedi.

 

“BU ZORLU SÜRECİ BAŞARIYLA YÖNETTİK”

 

Firmaların üretim kapasitesinin yüzde 98 civarlarında devam ettiğini söyleyen Eyüp Sözdinler, “Bu oranı elektrik ve doğalgaz tüketim oranlarına baktığımızda görüyoruz. Bu zorlu süreçleri kamu kurum ve kuruluşlarımızın, OSB olarak bizim ve katılımcı firmalarımızın aldığı tedbirlerle başarıyla yönettik. Bu süreçlerde bölge firmalarımızın koronavirüsle mücadelede ortaya koydukları tavır ise bizi gururlandırdı. Pandemi başlangıcında tüm ülkenin takip ettiği solunum cihazı bölgemizde üretildi. İlaç sektörü başta olmak üzere, pek çok firmamız, pandemi ile ilgili ihtiyaçları görüp hızlı bir adaptasyon sağlayarak destek verdiler ve vermeye de devam ediyorlar. Aynı şekilde yine bölgemiz firmalarımızdan biri aşı konusunda da çalışmalarını sürdürüyor” açıklamasını yaptı. Rutin olarak verdikleri hizmetlerin yanında, bulundukları bölgenin eğitim, sosyal ve kültürel alanlarında da katkılar sunduklarını söyleyen Sözdinler, bunun yanı sıra ÇOSB’nin idari olarak bağlı olduğu ve bölge çalışanlarının yoğun olarak ikamet ettiği iki ilçeden biri olan Kapaklı’da 100 yataklı modern bir hastanenin yapım çalışmalarını sürdürdüklerini, hastaneyi kısa sürede bitirip teslim etmeyi planladıklarını belirtti.

 

“TÜRKİYE’DE BARAJ OLAN İLK OSB OLACAĞIZ”

 

Kısa zaman içinde hayata geçecek olan ÇOSB Zihinsel Engelliler Korumalı Atölye ve Yaşam Merkezi’nin (ZEKA) de zihinsel engelli vatandaşlara hizmet vereceğini belirten Sözdinler, uzun süredir üzerinde çalıştıkları baraj projesiyle ilgili de “Barajımızı hayata geçirirsek hem su temini konusunda rahatlayacak hem de, Türkiye’de baraj olan ilk OSB olacağız” dedi. Veri iletişimi konusunda Data Center projesinin hazırlıklarının devam ettiğini söyleyen Sözdinler, ÇOSB olarak bir Meslek Yüksek Okulu veya Enstitü kurmak konusunda da çalışmalar yaptıklarını belirtti.

 

“BÜYÜME VE KALKINMAYI ETKİLEYEN EN ÖNEMLİ FAKTÖR AR-GE VE YENİLİK”

 

Ar-Ge’nin önemine de vurgu yapan Eyüp Sözdinler, Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi olarak ekonomik büyüme ve kalkınma performanslarını etkileyen en önemli faktörün Ar-Ge ve yenilik olduğunu ifade etti. ÇOSB yönetimi olarak, gerek yeni Ar-Ge Merkezleri ve Tasarım Merkezleri’nin kurulmasını ve gerekse Endüstri 4.0 olarak tanımlanan dönüşümü desteklediklerini söyleyen Sözdinler, “Bölgemiz, aynı zamanda önemli bir Ar-Ge ve İnovasyon merkezidir. Bölgemizde 1300’ü aşkın Ar-Ge çalışanı, ÇOSB’deki firmalarımızda çok sayıda patent ve faydalı buluşa imza attı. Gerçek inovasyon için yeterli insan kaynağı ÇOSB katılımcılarımızda mevcut. Ancak dünyadaki gelişmelere paralel olarak, bu nitelikli personelin sayılarının ve kapasitelerinin de arttırılması gerektiğini biliyoruz. Bu yaklaşımla şirketlerimizin her zaman önde olacağına inanıyoruz” dedi.

 

“PANDEMİ, DÜNYA VE ÜLKEMİZ GİBİ BÖLGEMİZİ DE ETKİLEDİ”

 

Tekirdağ’da kurulu toplam 50 Ar-Ge merkezinin 25’inin, 16 toplam tasarım merkezinin de 5’inin ÇOSB’de olduğunu söyleyen Sözdinler, Ar-Ge ve Tasarım Merkezi sayısının 2021 yılında daha da artacağını tahmin ettiklerini belirtti. Yüksek teknolojiye dayalı üretimin teşvik edilmesi noktasında, somut projeler üretilmesine daha fazla destek verilmesi gerektiğini vurgulayan Sözdinler, “Bölgemizin sorunları aslında ülkemiz sanayisinin sorunlarından farklı değil. Özellikle son dönemde, COVID-19 pandemisi tüm dünya ve ülkemiz gibi bölgemizi de etkiledi. Başından itibaren daralan pazar, tedarik zincirinde yaşanan aksaklıklar, alınan tedbirlerle ilgili kısıtlamalar ve finansal kaynaklara erişimin zorluğu sanayicilerimizi de etkiliyor. Her şeye rağmen, Çerkezköy OSB içindeki tüm katılımcılarımız daha çok üretmek için canla başla çalışıyorlar” dedi.

 

Haber / Gülveren ALTUNOĞLU

 

Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
  YAZARLAR
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
ANKET
Size en çok güven veren siyasi isim kimdir?
Recep Tayyip Erdoğan
Kemal Kılıçdaroğlu
Devlet Bahçeli
Meral Akşener
Temel Karamollaoğlu
Ahmet Davutoğlu
Ali Babacan
Mustafa Destici
Muharrem İnce
Mustafa Sarıgül
Doğu Perinçek
Hiçbiri
Evcil Kanatlılar Fuarı’nın 2’ncisi yapıldı 
Kursiyerlere sertifikaları verildi
‘Oyun Doğada Başlar’ etkinliğinde buluştular 
Şeker sektörünün güçlü ve zayıf yönleri tartışıldı 
Baranlı: Emekçinin hakkını yedirmeyiz
Balkan Göç Anıtı’nın açılışını Kılıçdaroğlu yapacak 
Vali Yıldırım: Denizlerimize gönlümüz rahat gireceğiz
2 kamyon çöp topladılar
Yüzde 90’ı aşı yaptırmayanlar!
LGS Seviye Tespit Sınavı sonuçları açıklandı
Bilinçsiz antibiyotik kullanmak kansere yol açar
5 dakika arayla nikahları kıyıldı  
Kapaklı’da 2 caddede beton kaplama çalışmaları tamamlandı 
Marmara Haber Gazetecilik Ajans Ofset Marbaacılık Reklam Organizasyon San. ve Tic. Ltd. Şti
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 725 26 10 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
e-mail: haber@marmarahaber.com.tr

Künye    Reklam    Bize Ulaşın
sanalbasin.com yesidir