5. RTÜK Yerel Medya Buluşması, İstanbul’da yapıldı

İstanbul, Edirne, Kocaeli, Kırklareli ve Tekirdağ’daki 100’ü aşkın radyo ve televizyon yayıncısı, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) ev sahipliğinde, istişare toplantısında bir araya geldi.

GÜNDEM 1.10.2023 17:10:00 0
5. RTÜK Yerel Medya Buluşması, İstanbul’da yapıldı

İstanbul, Edirne, Kocaeli, Kırklareli ve Tekirdağ’daki 100’ü aşkın radyo ve televizyon yayıncısı, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) ev sahipliğinde, Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen istişare toplantısında bir araya geldi. 

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun geçen Mart ayında başlattığı “Yerel ve Bölgesel Medya Buluşmaları” devam ediyor. 


TALEP VE BEKLENTİLERİNİ DİLE GETİRDİLER 


Bu kapsamda Konya, Sakarya, İzmir ve Gaziantep’te 48 ilin yayıncılarıyla çalışma toplantısı düzenleyen RTÜK, 5. toplantıyı İstanbul’da gerçekleştirdi. Etkinlik, Zeytinburnu Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlendi. Marmara ve Trakya Bölgesi’nde yer alan 5 farklı ilden katılan 100’ün üzerindeki yayıncı, istişare toplantısında RTÜK’ten talep ve beklentilerini dile getirdi. 


DÜNÜ, BUGÜNÜ VE YARINI KONUŞULDU 


RTÜK, çalışma toplantısında Üst Kurul yöneticilerini yayıncılarla yüz yüze getirerek, sorunların ilk elden çözümünü hedefledi. Toplantıda, radyo ve televizyonculuğun dünü, bugünü ve yarını konuşuldu. 


SUNUMLAR YAPILDI 

 


Toplantıya; RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, Radyo Televizyon Yayıncıları Meslek Birliği Başkanı Mehmet Aydın Şerbetçioğlu, İstanbul İl Kültür Müdürü Coşkun Yılmaz, Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, Radyo Televizyon Üst Kurulu ve yayıncılar katıldı. RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’in açılış konuşmasıyla başlayan toplantıda, Üst Kurul Daire Başkanları görev alanlarına giren konularda sunumlar yaptı.


“SAYININ ÇOĞALMASINDAN MUTLU OLUYORUZ”


RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, "Radyo Televizyon Üst Kurulu geleneksel yayın yapan büyük televizyon ve radyoları ve son dönemde de internet tabanlı alt yapısı oluşan platformların denetimini yapar diye düşünülüyor. 

Aksine çok büyük oranda işimizin büyük kısmı da yerel radyolar, televizyonlar ve yayıncı kuruluşlarımızın denetim ve düzenleme faaliyetlerini yapar. Biz yerel radyoların, yayıncılarımızın ve televizyonlarımızın çoğalmasından mutlu oluyoruz. 

Ben ayda bir veya 15 günde bir zaman zamanda haftada bir Radyo Televizyon Üst Kurulu toplantısına girmeden önce sayıları alırım. Sayılardaki düşüş bizleri üzer. Mutsuz eder. Avrupa Birliği ülkelerinin neredeyse tamamından daha fazla radyo ve televizyonumuz var. Biz bununla gurur duyarız" dedi.


“ÇOK KIYMETLİ” 

 


Toplantıya ev sahipliği yapan Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy da "Bir kurumun bölge bölge paydaşlarıyla bir araya gelip, sorunlarını karşılıklı müzakere etmesi, önerilerini ve şikayetlerini dinlemesi, varsa cevaplarını vermesi veya bunları raporlamasının çok kıymetli olduğunu düşünüyorum. 

Bir dönemde de birlikte müsteşarlık yaptığımız için biliyorum. Bunu pek başaramıyoruz. O bakımdan 5’incisini düzenledikleri için bir yerel yönetici olarak tebrik ediyorum. Bu toplantılardan çok kıymetli sonuçlar çıkacaktır. Daha öncekilerden de çıkmıştır" şeklinde konuştu. 


Haber / Baştuğ Alperen KARDEŞ