Yarıyıl tatil zili bugün çaldı    Hırsızlık şüphelileri yakalandı     Künye    Reklam    Bize Ulaşın    22 Ocak 2022 Cumartesi   
Marmara Haber
  Kapaklı Çerkezköy Saray Çorlu Ergene M.Ereğlisi Hayrabolu Muratlı Süleymanpaşa Şarköy Malkara Türkiye Tekirdağ Edirne Kırklareli
Son Dakika Yazarlar Türkiye Konuşuyor Fotoğraf Galeri WEB TV T Haber E-Gazete Anket Haber Arşiv
 ANA SAYFA GÜNDEM SİYASET EKONOMİ SPOR DÜNYA EĞİTİM KÜLTÜR SANAT YAŞAM SAĞLIK MAGAZİN BİLİM TEKNOLOJİ RESMİ İLAN

“İbret alınması gereken manzaralar gördük”

Kapaklı Belediyesi’nin organizasyonunda Zonguldak Çatalağzı’na giden sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlardan oluşan heyet, oradaki vatandaşlarla birebir görüştü. Çatalağzı’ndaki çoğu vatandaş, “Termik santral yaptırmayın. Bizim yaşadıklarımızı siz de yaşamayın. Siz istemezseniz yapamazlar” dedi. Kapaklı’dan giden heyet, kötü, ibret alınması gereken manzaralar gördüklerini belirterek “Umarım bu mesajı yetkililer görür ve projeden vazgeçerler” dedi.

“İbret alınması gereken manzaralar gördük”
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Yayın Tarihi: 01.03.2018 20:07 16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Kapaklı Belediyesi’nin organizasyonunda termik santral bölgesinde inceleme yapmak ve bölge halkından termik santralin getirilerini götürülerini birinci ağızdan dinlemek amacıyla gerçekleştirilen Zonguldak gezisinin ikinci gününde Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve Kapaklı halkı termik santralin bulunduğu Çatalağzı’nı gezdi.

 

“SAĞLIĞIN SİYASETİ OLMAZ”

 

Kafileyi Çatalağzı Belediye Başkanı Adnan Akgün karşıladı. Belediye Düğün Salonu’nda düzenlenen toplantıda konuşan Akgün, “Çok kapalı bir havada geldiniz. Açık bir havada gelmiş olsaydınız Zonguldak’ın, Çatalağzı’nın yaşadığı sıkıntıyı çok daha net görürdünüz. Bu işin siyaseti yok. Siz başarmışsınız. Bu noktada, sağlık noktasında hepiniz bir araya gelmişsiniz. Her partiden, her renkten insanlarla bir heyet halinde ilçemize geldiniz” dedi. Termik santralin etkileri ile ilgili Kapaklı heyetine bilgi veren Akgün “Sağlığın siyaseti olmaz. Türkiye Cumhuriyeti Devleti sosyal bir devlet. Sağlıklı bir çevrede yaşamak anayasal bir hak” dedi.

 

TERME ÖRNEĞİNİ VERDİ

 

Samsun Terme örneğini veren Başkan Akgün “Terme’de termik santral projesi Danıştay kararıyla iptal edildi. Terme’de AK Partili belediye başkanı var. Kendisine ulaştık, bunu nasıl başardıklarını sorduk. AK Parti, CHP ve MHP olmak üzere 3 partinin milletvekilleri ortak hareket etmişler, karşı duruş sergilemişler ve olayı iptal ettirmişler. Halkı, sivil toplum örgütlerini, siyasileri bir araya getirmek gerekiyor. Bu birliktelik sağlanmazsa sonuç almak çok zor” dedi.

 

“VİCDANI OLAN HERKES KARŞI ÇIKMALI”

 

Termik santrallerin insanlara dayatıldığını söyleyen Çatalağzı Belediye Başkanı Adnan Akgün “Türkiye’nin 80 bin megawatt’ın üzerinde kurulu gücü var. Ama talep 40 bin küsürlerde. Talebin 2 katı kurulu güç var. Neden termik santralleri dayatıyorsunuz? Yönetenler kolaycı yaklaşıma kaçıyor. Kimse üretime karşı değil. Ama kolaycı yoldan, çevreyi kirleterek, insan sağlığına zarar vererek yapılacak üretime vicdanı olan herkesin karşı çıkması lazım” dedi.

 

“İKİ ARADA BİR DEREDE KALMIŞ”

 

Termik santralden önce nüfuslarının 12 bin olduğunu söyleyen Akgün, şimdi ise nüfusun 7 bin 200’lerde olduğunu belirtti. Termik santralin işsizliğe çözüm olup olmadığı sorusuna da Akgün “İşsizliğe çözüm olmadı. İşsiz gençlerimiz var” cevabını verdi. Bu bölgenin 1990’lı yılların sonu ve 2000’li yılların başında planlarda termik santral bölgesi olarak ilan edildiğini kaydeden Akgün “Zamanında kararlar alınırken, buradaki insanlar termik santrali biliyordu, termik santralin yanında yaşıyordu. Bir tane daha olsa ne olur mantığıyla baktılar. Burada insanlar ekonomik anlamda sıkıntıya itilmiş. Buradaki insanları bir çoğu ekonomik sıkıntılardan dolayı Çatalağzı’nda termik santralde çalışıyorlar. Santral istemiyorlar ama iş kaygısı, işten çıkarılma korkusu nedeniyle bunu dile getiremiyorlar. Çatalağzı iki arada bir derede kalmış. Siz bir adım öndesiniz, avantajlısınız. Halk istemezse termik santral olmaz” diye konuştu.

 

“SAHAYI ONLARA BIRAKMAYIN”

 

Termik santralin bölgede kanser vakalarına ne gibi etkisinin olduğunun sorulması üzerine Akgün “Bilimsel anlamda kanserden ölenler termik santraldendir diye bir araştırma yok. Kurumsal anlamda üniversiteler yanaşmıyor. Ama Avrupa’da yapılan araştırmalar termik santralin kanseri tetiklediğini ortaya koymuş. Yukarıda karar verenler o kararı alırken, burada yaşayanlara sormuyorlar, burayı analiz etmiyorlar. Bir şeyi eleştirirken, çözümünü de onun yanına koyun. Sahayı onlara bırakmayın” diye konuştu.

 

YAĞMURLAR ASİT ŞEKLİNDE YAĞIYOR

 

Akgün “Burada bir öğretmenimiz bir araştırma yapmış. 2017 Eylülünden itibaren yağan yağmurlardan numuneler almış ve bu numuneleri asil ölçüm cihazıyla ölçmüş. Maalesef gördüğümüz değerler yağmurlar asil şeklinde yağıyor. Bu tarımsal her türlü faaliyeti birebir etkiliyor” dedi.

 

“İTİRAZIMIZ KABUL GÖRMEDİ”

 

Toplantıda konuşan Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı “Çatalağızın girişinden itibaren soluma konumunun değiştiğini hissedebiliyoruz. Hemen ağzınız kurumaya başlıyor. Sık sık su içme ihtiyacı duyuyorsunuz. Bildiğiniz gibi bilhassa kıyı bölgelerdeki belediyeler 1/100000’lik planlar, 1/25000’lik planlar, 1/5000’lik planlarla ilgili tamamıyla bakanlık yetkili. Bize sorulduğunda biz itiraz ettik. Buraya termik santral yapılmasını istemiyoruz dedik. Uygun değil kesinlikle yapılmamalı dedik. Çerkezköy Belediyesi, Kapaklı Belediyesi, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi itiraz etti. Fakat itirazımız kabul görmedi” dedi.

 

“BİRLEŞECEĞİMİZ TEK NOKTA İNSAN”

 

Çerkezköy’de yapılması planlanan ÇED Halkın Katılımı toplantısının yapılamadığını, bakanlık yetkilileri tarafından ‘Toplantı açıldı. Halk bilgilenmek istemediği için toplantı kapatıldı’ şeklinde bir tutanak tuttuğunu anımsatan Mandalı “Kapaklı’da 81 ilden vatandaşımız var. Sivil Kuruluş erkanı ve tüm derneklerle toplantı yaptığımda vatandaşlarımızdan bir tanesi termik santrali desteklemedi. Ama şu var demokrasiden uzak korkak bir toplum olduk. Demokrasiyi biraz daha benimsemeliyiz. Birbirimizi tanımlamalıyız. Bu işin partisi yok. İnsan sağlığı odaklı birleştiğimiz tek nokta insan” dedi.

 

“KORKARSAK ÖLÜRÜZ”

 

Belediye Düğün Salonu’nda düzenlenen toplantının ardından Kapaklı heyeti, Çatalağzı’nı gezdi. Kötü, ibret alınması gereken manzaralar gördüklerini belirten Çerkezköy Belediye Eski Başkanı Mehmet Uz, “Umarım bu mesajı yetkililer görür ve projeden vazgeçerler. Vazgeçilmezse eğer iyi şeyler olmayacak, bu çok açık. Buraya gelirken bu kadarını tahmin etmemiştim. Tam bir felaket. Yazık gerçekten çok yazık. Bu milleti, bu güzelim vatanı mahvediyoruz. Belediye Başkanlarına mücadeleleri için teşekkür ediyorum. Fakat vatandaşın katkısının tam olarak olduğunu düşünmüyorum. Korkmasınlar korkacak bir şey yok. Korkarsak ölürüz” dedi.

 

“UMUYORUZ BİZİM BAŞIMIZA GELMEZ”

 

Çerkezköy Gazetesi İmtiyaz Sahibi Tamer Avcılar da “Bir çevre felaketi görüyoruz burada. Umarız bizim başımıza da gelmez. STK'lar, halkımız, hepimiz buradayız. Umudumuz önleyici olarak bu projeye engel olmak. Ulusal medyadan Çatalağzı’nı takip ediyordum. Ama bu kadarını beklemiyordum.  Ki söylenene göre bugün burasının havasının iyi olduğu bir günmüş. Diğer günlerde gelseydiniz çok daha kötü deniyor. Ben tasavvur edemiyorum. Bugün burası bu kadar kötüyse diğer günler nasıl. Zaten evleri görüyoruz. Boş ev çok fazla. Nüfus 10 binden 7 bine düşmüş. Umuyoruz ki bizim başımıza gelmez” dedi.

 

“KESİNLİKLE İZİN VERMEYİN”

 

Çatalağzı’ndaki bir teyze de “Termik santralin kurulmasına kesinlikle izin vermeyin. Daha fazla konuşmak istemiyorum. Konuşursak başımız beladan kurtulmaz. Burada yürüyüşe katılan insanlar işten çıkarıldı. Sadece izin vermeyin diyorum” dedi. Tayfun isimli bir çocuk da “Biz burada yaşamıyoruz şuan tatile geldik. Daha önce burada yaşıyorduk. Tekirdağ'a taşındık. Burada santral olduğu için hava çok kirli ve kötü kokuyor. Burada yaşamak çok zor. Nefes alamıyoruz. Kanser oranı ve hastalık çok fazla” dedi.

 

“BU MANZARA YAKIŞMAYACAK”

 

Çatalağzı’nca vatandaşlarla görüşen ve Kül Barajı çevresinde canlı yayın yapan Batı Marmara Gazeteciler Derneği Başkanı Şaban Kardeş de “Termik santrallerin doğayı yerleşim yerlerini nasıl etkilediğini anlatmaya çalışırken zararlarından bahsederken birileri küllerin atılacağı kül barajlarının, kül sahalarının olacağını söyledi. Biz de buraya Çatalağız kül barajına bakmaya geldik. Burası bir vadi. Ülkemizin güzel vadilerinden bir tanesi. Fakat burası külle doldurulmuş. Suyun yarısı mavi yarısı çamur rengi. Atılan küller su ile birlikte bu vadiye basılıyor. Çökertiliyor. Çökertilen küller su ile karışıyor ve suyu kirletiyor. Durum çok kötü. Bildiğin çamur. Felaket. Şuan hava soğuk ve karlı. Şuanda burası böyle ise sıcak havalarda nefes almak mümkün olamayacaktır. Bu manzara ne Çerkezköy'e, ne Kapaklı'ya, ne de Pınarça'ya yakışmayacak. Bunu istemiyoruz” dedi.

 

“SANTRALLER VE MAHALLELER İÇ İÇE”

 

Çatalağız Belediye Başkanı Adnan Akgün de “Bu vadi yaklaşık 1,5 kilometrelik bir vadi. Şuan aktif olarak 7 ünite santral çalışıyor. Solda görülen santral devletin özelleştirmeden sattığı santral. Problemli bir santral. Arıtma ve filtre tesisi çalışmıyor. 2019'un sonuna kadar revizyon yapılması gerekiyor” dedi. Santrallerin ve mahallelerin iç içe olduğunu söyleyen Akgün “Sadece toz, baca dumanı değil gürültü kirliliğine de neden oluyor. Özellikle geceleri bu gürültü daha fazlalaşıyor. Halk bundan çok şikayet ediyor. Yakılan kömürler barajlara atılıyor. Ve oluşan küller kamyonlarla taşınıyor. O kamyon trafiği de mahalle aralarından geçiyor. Sonuç olarak bu manzara şuan böyle” dedi.

 

“HALKIN ÖRGÜTLENİP KARŞI DURMASI GEREKİYOR”

 

Bölgeye 8 ve 9’uncu santralin kurulmasının planlandığını ifade eden Akgün “Biz şuan burada halkın yaşam mücadelesini veriyoruz. Şuana kadar yapılan yapılmış ama bu zamandan sonra ne 8'inci nede 9'uncu bir santral daha istemiyoruz. Çatalağzı bu anlamda bir laboratuar. Santral yapılacak olan yörenin halkı gelip görsünler. Ülkede birileri buna karar veriyor. Termik santral yapılacak olan yerin gerçekleri bertaraf ediliyor. Halkla muhatap olunmuyor. Bu projenin yapılacağı alanlardaki önderler başkanlar, sivil toplum örgütleri halkı bilinçlendirerek bu tip yatırımlara gidilmemesi gerektiği şeklinde örgütlenmeleri gerekiyor. Bu olay halktan geçer. Halkın örgütlenip buna karşı durması gerekiyor” dedi.

 

Haber / Şaban KARDEŞ - Ayşenur AYDIN

Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
  YAZARLAR
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
ANKET
Size en çok güven veren siyasi isim kimdir?
Recep Tayyip Erdoğan
Kemal Kılıçdaroğlu
Devlet Bahçeli
Meral Akşener
Temel Karamollaoğlu
Ahmet Davutoğlu
Ali Babacan
Mustafa Destici
Muharrem İnce
Mustafa Sarıgül
Doğu Perinçek
Hiçbiri
Sivaslılar Derneği’nden birlik ve beraberlik yemeği 
Büyükşehir Belediyesi’nden Malkara’ya dev yatırım
Birinci kattan atlayarak intihara kalkıştı
Albayrak, mesaiye Saray’dan başladı
Esnaf Odası’nda Zümbül dönemi
Trakya Belediyeler Birliği’nden Filibe Başkonsolosluğu’na ziyaret
Hatırlatma dozu olan yakın temaslılar karantinaya alınmayacak
Kalbiniz için en kötü 8 gıda
SU DİYETİNDE KARDİYOLOJİ MUAYENESİ HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR
Çetin: Ortak akılla Kapaklı’yı geleceğe taşımak istiyoruz
Lise öğrencilerine meslek seçimi ve sınav kaygısı anlatıldı
“Okullar arası farkları azaltmamız gerekiyor”
Rahim ağzı kanserinden korunma yolları
Marmara Haber Gazetecilik Ajans Ofset Marbaacılık Reklam Organizasyon San. ve Tic. Ltd. Şti
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 725 26 10 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
e-mail: haber@marmarahaber.com.tr

Künye    Reklam    Bize Ulaşın
sanalbasin.com yesidir