Kadınlara ‘KADES’ uygulaması tanıtıldı    Tekirdağ’da 33 bin 792 dekar tarım arazisi sulandı    Künye    Reklam    Bize Ulaşın    25 Kasım 2020 Çarşamba   
Marmara Haber
  Kapaklı Çerkezköy Saray Çorlu Ergene M.Ereğlisi Hayrabolu Muratlı Süleymanpaşa Şarköy Malkara Türkiye Tekirdağ Edirne Kırklareli
Son Dakika Yazarlar Türkiye Konuşuyor Fotoğraf Galeri WEB TV T Haber E-Gazete Anket Haber Arşiv
 ANA SAYFA GÜNDEM SİYASET EKONOMİ SPOR DÜNYA EĞİTİM KÜLTÜR SANAT YAŞAM SAĞLIK MAGAZİN BİLİM TEKNOLOJİ RESMİ İLAN
Erol Taşdelen /
BDDK'nın Aktif Rasyosu (AR) formülü ile ihracat artmaz, ek düzenlemeler şart
Son bir aydır bankaların ana gündemi olan ve çalışma alışkanlıklarında ezberleri bozan formül yine gündemde. BDDK’nin bankacılık literatürüne kazandırdığı Aktif Rasyosu ( AR ) formülü revize edildi. Anlaşılan o ki BDDK bundan sonra Piyasanın ve günün şartlarına göre ihtiyaç önceliklerini belirleyip, bankaların da bu doğrultusunda hareket etmesi için Aktif Rasyosu (AR ) formülü ile ev ödeve şeklinde çalışma kılavuzu vermeye devam edecek.
Yayın Tarihi: 31 Mayıs 2020 Pazar, 11:48
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

 

Bu formülden amacın Banka mevduatlarında Dolarizasyon  önüne geçilmesi, TL mevduatı özendirilmesi; cezaya tabi olmamak, formülün tutması için de TL Kredi verilmeye özendirilmesi olarak yorumlanmıştı. İlk gelen sonuçlar bankaların TL kredi vermek yerine daha kolay bir yol seçerek YP Mevduat faizleri düşürerek bu mevduatlardan kurtulmayı tercih ettikleri oldu. Yabancı ve Yerli Özel sermayeli bankalar TP Mevduat oranlarını düşürürken ( ki yüzde 0,01 – yüzde 0,50 aralığında kaldılar ) Kamu Bankaları YP mevduat oranını ( yüzde 0,50- yüzde 1,90 aralığında ) artırarak bu mevduatın Kamu Bankalarına kaydığı gözlemlenmişti. Bazı uzmanlar da bu tip uygulamaların kamuoyunu tedirgin edeceği yönünde kaygılarını dile getirmişti. İlk sonuçlar BDDK’nın amacına ulaştığını gösterirken, 29.05.2020 – Cuma günü BDDK’dan bir hamle daha gelerek Aktif Rasyosu ( AR ) formülünde revize yaptığı görüldü.

 


YENİ FORMÜLDE NE DEĞİŞTİ ?

 


Revize edilen yeni formülde Pay yani Krediler -  Menkul Kıymetler ve TCMB Swap işlemleri ağırlıkları korunurken; Paydadaki TL Mevduat aynen korunmuş fakat YP Mevduat çarpanı 1,25’den 1,75’e yükseltildi. İlk bakışta bu bankalardaki YP Mevduat üzerinde baskıyı artırır gibi gözükse de ( ki bu yorum da geçerlidir ) değişiklik ile ilgili yapılan açıklamada “YP Mevduat toplamının YP Kredilere kadar olan kısmı için bu katsayı 1 olarak uygulanır” açıklaması değişikliğin asıl amacının ne olduğunu ve bankaların ne yapması gerektiğinin istikameti için de ip ucu verdiği görüldü.

FORMÜLDEKİ MESAJ NET : İHRACATÇI FİRMALARA YP KREDİ VERİN


BDDK bu açıklaması ile bankalara YP Mevduatdaki baskıyı azaltıp cezadan kurtulmak için formülü tutturmak istiyorsanız YP Kredi kullandırmanı ve bu alanı büyütmeniz halinde burada işiniz kolaylaşır mesajı veriyor. Peki bu mesaj ne anlama geliyor. Mesaj net : YP Kredi verin. Burada bilinmesi gereken konu BDDK zaten döviz kredilerin şahıslara verilmesini ve ihracatı olmayan firmalara verilmesini daha önceki duyuruları ile engellemişti. Buradaki amaç belli ve net İhracatı artıralım. Bunun için de İhracatçı firmalara YP Kredi verin.

 

BU FORMÜL DEĞİŞİKLİĞİ İHRACATI ARTIRIR MI?


Formül niyeti ortaya koyuyor. Fakat amaç İHRACATI artırmak ve İhracatçıya destek vermek ise bu formül yetmez ek düzenlemeler de şart. Birincisi, geçen haftaki yazımda da belirttim İhracat kredilerinde Taahhüt kapama süreleri var. Bu süreler kısmen uzatıldı ama bu sürelerin daha da fazla uzatılması şart. Bu sürelerde İhracat bedellerini getirme kısımlarına göre ek süre verme şeklide olabilir. Özelikle dış ticaretin Pandemi nedeni ile kapalı olan ve yavaşlama yaşanan ülkeler için ek süreler verilmesi şart. İkincisi, İhracat bir firmanın YP kredisi kullanabilmesi için; mevcut toplam YP Kredisi ( Leasing ve EXİMBANK kredileri dahil ) artı yeni kullanacağı “toplam YP Kredi tutarı son üç yılda yaptığı İhracat tutarını geçemez” kuralı var. Bu kuralın esnetilmesi şart. Zira bu kural nedeni ile yeni firmalar YP İhracat kredilerinde zorlanmakta. En azından Leasing gibi yatırım amaçlı YP krediler bu formülazisyonun dışında tutulmalı veya yapılan “son üç yıldaki toplam ihracatın 1,5-2 katı kredi kullanabilir” gibi bir esneme şart. Şu anda ihracatçı firmalar veya ihracatını yeni artıracak firmalar için bu alanda ciddi sorunlar var. Üçüncüsü; EXİMBANK aracılığı ile kullandırılan kredilerde Teminat Mektubu veya Poliçe Avali şartının acilen kaldırılması veya esnetilmesi şart. Bu düzenlemeler olmadan sadece formül ile İhracat artırmaya çalışmak sadece Kamu Bankalarına YP Mevduatın daha da akışın hızlanmasını sağlar.  Umarım bu ihracatı artırıcı niyet yukarıda belirttiğim üç nedenden dolayı sekteye uğramaz. Bu hali ile yeni ihracatçı veya ihracatını hızla artıran firmalar için sorunun bir an önce giderilmesi gerekir. Niyetin formülde kalmayıp ek düzenlemeler ile Piyasayı destekler nitelikte olması, İHRACATIN artışının gerçekten isteniyor iradesinin ortaya konması dileğimle.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

  YAZARLAR
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
ANKET
YEREL SEÇİMLERDE MARMARA HABER GAZETESİNİN HABER VE HABER PERFORMANSINI NASIL DEĞERLENDİRİYORSUNUZ?
ÇOK İYİ
İYİ
KÖTÜ
ÇOK KÖTÜ
Kozuva, hizmet zincirine ikinci halkayı da ekledi
Araç inek sürüsüne çarptı, sürücü ve 2 inek yaralandı
Hırsızlar bahçeyi soyup 100 kiloluk aküleri çaldılar
Saray Kaymakamı görevden alındı
Tarlaya inen pelikan ilgi odağı oldu
Prof. Dr. Ercan uyardı: 24 atom bombasına eşdeğer olacak​​​​​​​
“Bölgenin en güzel mesire alanı olacak”
Tekirdağ’da 90 bina ve 7 okul için yıkım kararı
Kamyon ile minibüs çarpıştı 3 yaralı
Bağışlanan giysi ve ayakkabılar çocuklara ulaştırılacak
Haftada 5 gün yüz yüze eğitim
Yüksel, taburcu oldu
Çetin, dereceye giren sporcuları ödüllendirdi
Marmara Haber Gazetecilik Ajans Ofset Marbaacılık Reklam Organizasyon San. ve Tic. Ltd. Şti
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 725 26 10 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
e-mail: haber@marmarahaber.com.tr

Künye    Reklam    Bize Ulaşın
sanalbasin.com yesidir