Küçükyoncalı Köprüsü'nün açılışı yapıldı    Virüs denetimleri devam edecek    Künye    Reklam    Bize Ulaşın    08 Ağustos 2020 Cumartesi   
Marmara Haber
  Kapaklı Çerkezköy Saray Çorlu Ergene M.Ereğlisi Hayrabolu Muratlı Süleymanpaşa Şarköy Malkara Türkiye Tekirdağ Edirne Kırklareli
Son Dakika Yazarlar Türkiye Konuşuyor Fotoğraf Galeri WEB TV T Haber E-Gazete Anket Haber Arşiv
 ANA SAYFA GÜNDEM SİYASET EKONOMİ SPOR DÜNYA EĞİTİM KÜLTÜR SANAT YAŞAM SAĞLIK MAGAZİN BİLİM TEKNOLOJİ RESMİ İLAN

Hayvan Dostu İnsanlar (HAYDİ) uygulaması geliştirilecek

Tekirdağ İl Pandemi Kurulu, Tekirdağ Valiliği Toplantı Salonu’nda Vali Aziz Yıldırım başkanlığında olağanüstü toplandı. Toplantıda, hayvanların sağlıklı bir ortamda yaşamalarını ve iyi muamele görmelerini temin etmek, acı, ıstırap ve eziyet çekmelerine karşı en iyi şekilde korunmalarını sağlamak amacıyla birtakım kararlar alındı. Bu kapsamda, Eylül ayında hayata geçirilecek olan Hayvan Dostu İnsanlar (HAYDİ) isimli mobil uygulamanın duyurulması ve yaygınlaştırılması kararı alındı.

Hayvan Dostu İnsanlar (HAYDİ) uygulaması geliştirilecek
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Yayın Tarihi: 12.07.2020 14:46 16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

 

Tekirdağ Valiliği’nden yapılan açıklamada, “Hayvanların sağlıklı bir ortamda yaşamalarını ve iyi muamele görmelerini temin etmek, acı, ıstırap ve eziyet çekmelerine karşı en iyi şekilde korunmalarını sağlamak ve mağduriyetlerini önlemek, kendi aralarında ve çevreyle bir düzen içinde yürüttükleri ilişkilerini biyolojik, fiziksel ve ekolojik sistem içerisinde sürdürmelerini sağlamak doğal dengenin korunması açısından bir gerekliliktir” dedi.

 

HAYVANLARIN DÖVÜŞTÜRÜLMESİNİN ÖNÜNE GEÇİLECEK

 

Toplantıda; hayvanlara kötü muamele ve işkencenin önlenmesi, bu şekilde tutum ve davranışta bulunanların tespit edilmesi ve haklarında ilgili mevzuatınca belirlenen yasal işlemlerin yürütülmesi, hayvanların dövüştürülmesi veya yarıştırılması başta olmak üzere hayvanlar üzerinden yürütülen her türlü yasa dışı bahisle mücadele edilmesi, hayvanların korunması noktasında yasal yükümlülükleri bulunan mahalli idare birimlerinin (belediyeler ve il özel idareleri) sorumluluklarını yerine getirip getirmediklerinin teftiş edilmesi ve bu hususta ilgili mahalli idare birimlerinin konusu suç teşkil eden eylem, tutum veya uygulamalarına yönelik soruşturma yapılması görevlerinin, bakanlığa bağlı denetim birimleri veya genel kolluk teşkilatları aracılığıyla yerine getirildiği belirtildi. Bu çerçevede, İçişleri Bakanlığınca, hayvan hakları ve hayvanların korunması bakımından vali/kaymakamlar başta olmak üzere, denetim birimleri ve genel kolluk teşkilatlarının görev ve sorumluluklarında olan konularda/alanlarda, mevzuat ile kendilerine verilen görev ve sorumlulukların eksiksiz yerine getirilmesi, kurumsal kapasitenin, koordinasyon ve iş birliğinin geliştirilmesi, toplumsal farkındalığın artırılması ayrıca bu konudaki bilinç seviyesinin yükseltilmesi için belirli kararlar alındığı kaydedildi.

 

DENETİMLER ARTTIRILACAK

 

Toplantıda, Kaymakamlar tarafından alınacak önlemler şu şekilde belirtildi; “Kaymakamlar tarafından sahipsiz ve güçten düşmüş olanlar başta olmak üzere hayvanlara karşı insanlık dışı davranışlara (eziyet, işkence, cinsel istismar, zehirleme, toplu öldürme vb.) kesinlikle fırsat verilmeyecek şekilde her türlü tedbir alınacak. İçişleri Bakanlığı’nın 30.04.2020 tarih ve E.7486 sayılı Genelgesi doğrultusunda; yerel yönetimlerle gerekli koordinasyonun sağlanarak sokak hayvanlarının korunması, beslenmesine yönelik faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları ve yerel hayvan koruma görevlileri (gönüllüler) ile iş birliği sağlanacak.Sokak hayvanlarının bulunduğu bölgeler esas alınarak yerel yönetim, kamu kurum ve kuruluşları ile gönüllülerden oluşan “Hayvan Besleme Grupları” oluşturulacak.Sivil toplum kuruluşları ve yerel hayvan koruma görevlileri (gönüllüler) ile iletişim ve iş birliği içerisinde çalışmalar yürütülecek. Hayvan barınakları/hastanelerinin belirli periyotlarla ziyaret edilecek. Barınakların mevzuat ile belirlenen şartları taşıyıp taşımadığı hususunda gerekli denetimler yapılacak. Konuya ilişkin il düzeyinde yürütülen iyi uygulama örnekleri kamuoyuyla paylaşılacak.Konuyla ilgili çalışmaların teşvik edilmesi amacıyla başarılı görülen personel taltif edilecek. Yaban hayatının ve ekolojik dengenin korunması amacıyla ilgili mevzuat dahilinde kolluk birimlerince yapılan denetimler arttırılacak”

 

KAYMAKAMLAR TARAFINDAN TAKİP EDİLECEK

 

Gerek 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu gerekse Hayvanların Korunmasına Dair Uygulama Yönetmeliği’nin belediyelere; sahipsiz veya güçten düşmüş hayvanların toplatılması, kısırlaştırılması, aşılanması, gerekli tıbbi bakımlarının yapılması ve işaretlenmesi, alındığı ortama geri bırakılması, bu işlemler için geçici bakımevlerinin kurulması gibi görevler verdiğibelirtilerek, ilgili mevzuat hükümleri uyarınca mahalli idarelere tevdi edilen görevlerle ilgili teftiş ve soruşturma yapma yetkisinin İçişleri Bakanlığı’nın yetkileri arasında olduğu kaydedildi. Bu çerçevede; mülkiye müfettişleri ve mahalli idareler kontrolörleri tarafından gerçekleştirilecek teftişlerde hayvanların korunması konusunda belediyelere verilen görevlerin yerine getirilmesi esnasında herhangi bir aksaklık, eksiklik ya da hatalı uygulama olup olmadığının titizlikle incelenecek. Mülkiye Teftiş Kurulu ve Kontrolörler Başkanlığınca teftiş rehberlerinde bu konuya ilişkin ayrı bir başlık açılacak, denetlenmesi gereken hususların rehberde detaylıca yer alması sağlanacak. Kaymakamlarca, belediyelerin hayvanların korunmasına yönelik görevlerini yerine getirmedeki ihmal veya kasıtlı uygulamaları takip edilecek.Gerekli hallerde inceleme/soruşturma başlatılması ya da İçişleri Bakanlığından inceleme/soruşturma başlatılması talep edilecek.

 

ÇEVRE, DOĞA VE HAYVANLARI KORUMA TİMLERİ KURULACAK

 

Toplantıda; genel kolluk birimlerinde görevli personelin hayvanların korunması konusunda uzmanlaşmalarını ve bu yolla denetim faaliyetlerini etkin şekilde sürdürmelerini temin etmek amacıyla;İl Jandarma Komutanlıkları ve İl Emniyet Müdürlükleri bünyesinde (gerekli görülen ilçelerde de aynı esaslara uygun olacak şekilde) Çevre, Doğa ve Hayvanları Koruma Büro Amirlikleri/Timlerinin kurulması, kurulacak büro/timlerde yeterli sayıda personel görevlendirilmesi, personelin seçiminde konuya yatkınlık (lisans ya da önlisans sırasında veterinerlik eğitimi alma vb.) açısından gereken özenin gösterilmesi ve ihtiyaca uygun nitelikte özel donanımlı araçların tahsis edilmesi de kararlaştırıldı.

 

HAYDİ UYGULAMASI HAYATA GEÇİRİLİYOR

 

Toplantıda alınan kararlardan bir diğeri de hayvanların korunmasına yönelik ihbar ve şikayet uygulamasınıngeliştirilmesi oldu. Hayvanların haklarının korunması, hayvanlara karşı işlenen suç ve kabahatlerin engellenmesi, işlenen suç veya kabahatlerin karşılıksız kalmaması ve ivedilikle müdahale edilebilmesi için etkin bir ihbar, şikayet ve istek mekanizmasına ihtiyaç duyulduğu belirtildi. Bu amaçla, Hayvan Dostu İnsanlar (HAYDİ) isimli uygulama vatandaşlara duyurulacak ve yaygınlaştırılacak.Etkin kullanımı için İçişleri Bakanlığı’nın merkez birimleri, bağlı kuruluşları ve taşra birimlerince gerekli farkındalık çalışmalarının yürütülmesi, hayvanların korunmasına yönelik gönüllülük esasına göre faaliyetler yürüten sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte ortak çalışmalar yapılması kararlaştırıldı. Hayvanların; yaşam ile fiziksel/ruhsal bütünlüklerinin korunmasına ilişkin haklarının her şart ve durum altında ön planda tutulması suretiyle yukarıda belirtilen hususların kolluk birimleri, yerel yönetimler, ilgili kamu kurum/kuruluşları ve sivil toplum kuruluşlarıyla koordine edilerek planlanması/uygulanması ve konunun kaymakamlar ile diğer sıralı/sorumlu amirler tarafından bizzat takip edilerek uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi de kararlaştırıldı.

 

Haber / Buse SERİN

Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
  YAZARLAR
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
ANKET
YEREL SEÇİMLERDE MARMARA HABER GAZETESİNİN HABER VE HABER PERFORMANSINI NASIL DEĞERLENDİRİYORSUNUZ?
ÇOK İYİ
İYİ
KÖTÜ
ÇOK KÖTÜ
Domates yüklü kamyonetin devrilme anı güvenlik kamerasında
4 araç birbirine girdi; 2 yaralı
Otomobil ile hafif ticari araç çarpıştı, 4 yaralı
Malkara – İstanbul karayolunda 20 kilometre araç kuyruğu oluştu
Sigorta şirketleri bayram etti
TBMM Başkanı Şentop Tekirdağ’da hemşehrileriyle bayramlaştı
Saray-Kırklareli yolunun temeli atıldı
Albayrak, mesaisine Hayrabolu’da başladı
Oğlunu kurtarmaya çalışırken hayatını kaybetti
Bakan Akar, bayramını Edirne’de geçirdi
Malkara'da sezonun ilk ayçiçeği 3,61 liradan satıldı
Temizlik çalışmaları bayram boyunca sürdü
Küçük kıza cinsel tacizde bulunan akrabası tutuklandı
Marmara Haber Gazetecilik Ajans Ofset Marbaacılık Reklam Organizasyon San. ve Tic. Ltd. Şti
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 725 26 10 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
e-mail: haber@marmarahaber.com.tr

Künye    Reklam    Bize Ulaşın
sanalbasin.com yesidir