Tekirdağ’da 2019’da 2 bin 228 kaza meydana geldi    Ağustos'ta hasta kabulüne başlayacak    Künye    Reklam    Bize Ulaşın    03 Haziran 2020 Çarşamba   
Marmara Haber
  Kapaklı Çerkezköy Saray Çorlu Ergene M.Ereğlisi Hayrabolu Muratlı Süleymanpaşa Şarköy Malkara Türkiye Tekirdağ Edirne Kırklareli
Son Dakika Yazarlar Türkiye Konuşuyor Fotoğraf Galeri WEB TV T Haber E-Gazete Anket Haber Arşiv
 ANA SAYFA GÜNDEM SİYASET EKONOMİ SPOR DÜNYA EĞİTİM KÜLTÜR SANAT YAŞAM SAĞLIK MAGAZİN BİLİM TEKNOLOJİ RESMİ İLAN

‘Fabrikalarda hiçbir koşulda çıkış olmayacak’

Türk Metal Sendikası Çerkezköy Şube Başkanı Murat Koçak, Çerkezköy ve Kapaklı Şubesi’ne bağlı yaklaşık 30 fabrikada 15 bin üyelerinin olduğunu belirterek Türk Metal’e bağlı fabrikalarda kesinlikle çıkış olmayacağını ifade etti. Fabrikaların üretime ara vermek, işçileri ücretsiz izne ya da yıllık izne çıkarmak yerine kısa çalışma ödeneğine başvurmalarını istediklerini kaydeden Koçak “Herkes taşın altına elini koyacak. Bu korona virüsü hepimizi vurdu. İnşallah bu süreci hep birlikte atlatacağız” dedi. 

‘Fabrikalarda hiçbir koşulda çıkış olmayacak’
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Yayın Tarihi: 24.03.2020 16:20 16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

 

Türk Metal Sendikası tarafından yeni tip koronavirüs (Covid 19) tedbirlerine ilişkin işverenlerle yapılan görüşmeler sonucunda mutabakata varıldığı ifade edildi. 

 

“ÜYELERİMİZİN BİR KISMI FABRİKALARDA RİSK ALTINDA”

 

Türk Metal Sendikası’ndan yapılan açıklamada Türkiye'de de etkisini gösteren Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısının arttığı belirtilerek üretimin devam ettiği işyerlerinde toplu olarak ve yakın mesafede çalışılması nedeniyle, üyelerin bir kısmının fabrikalarda risk altında olduğu ifade edildi. Tüm vatandaşlarla sendika üyelerinin de tedirgin olduğu vurgulanan açıklamada, üyelerden bilim insanlarının çağrılarına uyarak kendilerini korumaları istenirken “Yaşanan koşullar gereğince, başta geçtiğimiz hafta üretimini durduran Ford Otosan AŞ olmak üzere bir kısım iş yerimiz üretimlerine ara vermiş, bir kısmı üretimini durduracağı tarihi belirlemiş, bir kısmı vardiya sayısını azaltarak çalışan sayısını (işten çıkarma olmadan) düşürmüştür. Üretimin devam ettiği iş yerlerinde toplu olarak ve yakın mesafede çalışılması nedeniyle üyelerimizin bir kısmı fabrikalarda risk altındadır. Bu durumdan hareketle Genel Başkanımız Pevrul Kavlak, son birkaç gündür işverenlerimizle görüşmelerini sürdürmüş, ortak bir noktada buluşulması için gereken temasları yapmıştır” denildi. 

 

ALINAN KARARLAR

 

Yaşanan zor günlerde üyelerin istihdamını, hak ve özgürlüklerini, ekonomik koşullarını korumak, sağlık şartlarını gözetmek üzere işverenlerle yapılan toplantılarda bazı konularda mutabakata varıldığı ifade edilen açıklamada, alınan kararlar şöyle sıralandı: 

 

ÜCRETLERDE HERHANGİ BİR KESİNTİ OLMAYACAK

 

Kısa çalışmaya başvurmayacak şirketlerde; üretim planlarındaki dalgalanma nedeniyle üretimin durdurulması ihtiyacı olması durumunda, her 1 gün yıllık ücretli izin için 1 gün ücretli izin verilecek, bire bir şeklinde olan bu uygulama ihtiyaç olması halinde devam edecek. Böylece 23 Mart tarihinden başlayacak olan bu bir aylık periyotta, çalışanların ücretlerinden herhangi bir kesinti olmaması garanti edilmiş olacak. Kısa çalışmaya başvuracak şirketlerde; kısa çalışma ödeneğine ek olarak ikramiye ve yakacak yardımı işveren tarafından üyelere ödenecek. Bu şirketlerde, kısa çalışma başvurusu kabul edilene kadar geçecek sürede, ihtiyaç olması durumunda her 1 gün yıllık ücretli izin için 1 gün ücretli izin verilecek. Böylece işyerinde fiilen çalışmayacak üyeler net ücretlerinin yüzde 89’unu almış olacak. 24 Nisan tarihinden sonraki duruşlar esnasındaki ücretli izin kullandırılan günler içinse, bilahare telafi çalışması ve denkleştirme yapılabilecek, yine çalışılmayan Cumartesi günü de telafi çalışmasına konu olabilecek.

 

İŞVEREN HER TÜRLÜ ÖNLEMİ ALACAK

 

Üretimin devam ettiği işyerlerinde işveren koronavirüs riskine karşı her türlü önlemi alacak. Üretim esnasında üyelerin arasındaki “sosyal mesafe” en az bir metre olacak. Servislere binişlerde üyelerin ateşleri ölçülecek, risk taşıyanlar işveren tarafından sağlık kuruluşlarına götürülecek. Servis araçlarında ve yemekhanelerde her bir üye arasında en az bir metre mesafe olacak. İşveren tüm üyelere kişisel korunma araçlarını (maske, eldiven, dezenfektan vb.) eksiksiz olarak verecek, gerekli alanlarda dezenfekte işlemi yapılacak ve bu araç-gereç makul sürelerde yenilenecek. 

 

ÜYELERİN TALEP VE ŞİKAYETLERİNE ÇÖZÜM ÜRETECEKLER

 

Alınan kararlar kapsamında, bütün bunların yapılmaması ve iş yerinde koronavirüs riskinin ortaya çıkması halinde, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nun 13. maddesi gereğince üyelerin "çalışmaktan kaçınma hakkı"nı kullanacağı ve üretimi durduracağı ifade edilen açıklamada bu süreçte, tüm bölgelerde sendikanın şube başkanları, şube yönetimleri, baş temsilci ve temsilcilerinin görevlerinin başında olacağı, iş yerlerinde işçi sağlığı ve güvenliği kurallarına uyulup uyulmadığını denetleyerek, üyelerin talep ve şikayetlerine çözüm üreteceği belirtildi. 

 

“NE İŞÇİMİZ ZARAR GÖRSÜN, NE DE İŞVEREN”

 

Türkiye’nin sıkıntılı bir dönemden geçtiğini belirten Türk Metal Sendikası Çerkezköy Şube Başkanı Murat Koçak “Hep birlikte bunun üstesinden geleceğiz. Çerkezköy ve Kapaklı’da bize bağlı tüm fabrikaların yemekhanelerinde tek kullanımlık tabak, kaşık ve çatallar kullanılıyor. Kronik rahatsızlığı olanlara idari izin verdirdik. Ne işçimiz zarar görsün, ne işveren zarar görsün. İki tarafı da dengede tutarak kararlar alıyoruz” dedi. Sendikasız bazı yerlerde ücretsiz izin ya da kapatma olduğu şeklinde duyumlar aldıklarını söyleyen Koçak “Sendikasız olan yerlerdeki işverenlere seslenmek istiyorum. İşverenlerin bu dönemde özverili olması lazım. Çalışanlarla kol kola verip birlik beraberlik içerisinde bu süreci atlatmamız lazım. Devletimiz zaten önlemlerini alıyor. Biz de çalışanlar olarak, emekçiler olacak, vatandaşlar olarak önlemlerimizi alacağız ve bu günleri de atlatacağız” dedi. Bu süreci atlatırken emekçilerin zarar görmemesinin çok önemli olduğunu söyleyen Koçak “Bize bağlı yerlerde işverenler kısa çalışma müracaatı ediyor. Maaşların yüzde 60’ını devlet, yüzde 40’ını işveren ödüyor. Devletimiz işverenlerimize destek veriyor. Bütün imkanlarını kullanıyor” dedi. 

 

“HERKES TAŞIN ALTINA ELİNİ KOYACAK”

 

Çerkezköy ve Kapaklı Şubesi’ne bağlı yaklaşık 30 fabrikada 15 bin üyelerinin olduğunu söyleyen Koçak, Türk Metal’e bağlı fabrikalarda kesinlikle çıkış olmayacağını ifade etti. Fabrikaların üretime ara vermek, işçileri ücretsiz izne ya da yıllık izne çıkarmak yerine kısa çalışma ödeneğine başvurmalarını istediklerini kaydeden Koçak “Herkes taşın altına elini koyacak. Bu korona virüsü hepimizi vurdu. İnşallah bu süreci hep birlikte atlatacağız” dedi. 

 

“BİRLİK VE BERABERLİĞİMİZİ KİMSE BOZAMAZ”

 

Çerkezköy ve Kapaklı Şubesi’ne bağlı çoğu fabrikanın 3 vardiyadan 2 vardiyaya indiğini, vardiya giriş ve çıkışlarında dezenfektan çalışmaları için boşluklar oluşturulduğunu kaydeden Koçak “İşçiler vardiyalara eşit bir şekilde dağıtıldı. Çalışma sırasında ve yemekhanede 2 metre mesafesi var. girişlerde çalışanların ateş ölçümleri yapılıyor” dedi. Bu zamana kadar üyelerin ve emekçilerin yanında yer aldıklarını söyleyen Murat Koçak “Türkiye’nin en iyi ve en güzel sözleşmelerini biz yaptık. Ve yönetim kurulumuzun bu kararları ile de inşallah bu zorlu süreçte emekçilerimizin zarar görmeden lehlerine olan kararları vermeye devam edeceğiz. Bizim birlik ve beraberliğimizi kimse ama kimse bozamaz, bozmaya da müsaade etmeyiz. Yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır. Biz Türk Metal Sendikası olarak her zaman devletimizin, milletimizin ve emekçilerimizin yanında yer aldık, almaya da devam edeceğiz” dedi. 

 

Haber / Gülveren ALTUNOĞLU

 

Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
  YAZARLAR
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
ANKET
YEREL SEÇİMLERDE MARMARA HABER GAZETESİNİN HABER VE HABER PERFORMANSINI NASIL DEĞERLENDİRİYORSUNUZ?
ÇOK İYİ
İYİ
KÖTÜ
ÇOK KÖTÜ
Şehit ateşi Tekirdağ’ı da yaktı
Tüyler ürperten cinayette 3 kişi tutuklandı
Motosiklet ile otomobil çarpıştı
25 yıllık özlem bitti
Kafe ve restoranlarda açılış hazırlıkları başladı
Anadolu’dan Tekirdağ’a kesintisiz ilk ihracat
Evinde ölü bulundu
Otobüs seferleri 4 Haziran’da yeniden başlıyor
Valilikten 'merada hayvan otlatma' açıklaması
Kıraathanelerde yeni dönem
Çerkezköy’de namaz yerleri belirlendi
Yazlık maske için Ar-Ge çalışmaları başladı
Husumetlisini pompalı tüfekle yaraladı
Marmara Haber Gazetecilik Ajans Ofset Marbaacılık Reklam Organizasyon San. ve Tic. Ltd. Şti
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 725 26 10 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
e-mail: haber@marmarahaber.com.tr

Künye    Reklam    Bize Ulaşın
sanalbasin.com yesidir