Saray-Kırklareli yolunun temeli atıldı    Oğlunu kurtarmaya çalışırken hayatını kaybetti    Künye    Reklam    Bize Ulaşın    03 Ağustos 2020 Pazartesi   
Marmara Haber
  Kapaklı Çerkezköy Saray Çorlu Ergene M.Ereğlisi Hayrabolu Muratlı Süleymanpaşa Şarköy Malkara Türkiye Tekirdağ Edirne Kırklareli
Son Dakika Yazarlar Türkiye Konuşuyor Fotoğraf Galeri WEB TV T Haber E-Gazete Anket Haber Arşiv
 ANA SAYFA GÜNDEM SİYASET EKONOMİ SPOR DÜNYA EĞİTİM KÜLTÜR SANAT YAŞAM SAĞLIK MAGAZİN BİLİM TEKNOLOJİ RESMİ İLAN

Çetin: 3 defa kredi çekildiği halde parası ödenmemiş

Gazetecilerle bir araya gelerek çalışmalar ve projeler hakkında fikir alışverişinde bulunan Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin, siyaset değil, hizmet yapmak istediğini söyledi. Önceki yönetim tarafından 8 milyon 250 bin TL’ye mal edilen Rüzgar Gülü ile ilgili de konuşan Başkan Çetin “Rüzgar Gülü ile ilgili 5.5 milyon borcumuz var İtalyan firmasına. Ödeyemiyoruz, kredi de çekemiyoruz. Kapaklı Belediyesi, Rüzgar Gülü ile ilgili 3 defa kredi kullanmış. Niye o kadar pahalıya yapılmış, niye 3 defa kredi çekildiği halde parası ödenmemiş, paralar nereye gitmiş? Firma şuanda Rüzgar Güllerini çalıştırmıyor, durdurdu. İtalyan firmasına bir miktar ön ödeme yapıp kalanını 36 ay taksit yapalım diye yazı gönderdik. Yazıya cevap bekliyoruz” dedi. 

Çetin: 3 defa kredi çekildiği halde parası ödenmemiş
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Yayın Tarihi: 18.11.2019 17:06 16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin, dün saat 14:00’da makamında basın mensupları ile bir araya geldi. Basın mensupları ile sohbet eden Başkan Çetin, onların sorularını da yanıtladı. Stadyumla ilgili gelişme olup olmadığı sorusuna cevap veren Çetin “Şuanda bizim kullandığımız stat Milli Emlak’ın yeri. Milli Emlak ile aradaki protokol de tamamlanmış gözüküyor. Spor Bakanlığı bizden yeni bir yer istiyor. Çerkezköy’ün kullandığı stadın ya yarısı Çerkezköy’ün yarısı Kapaklı’nın. Ben geçen hafta bunu Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay ile görüştüm. Biz Kapaklı’da stat yapacağımız yer bulamıyoruz. Bir yer tasarruf etmeye çalışıyoruz. Bölünmüş, parçalanmış yerler var, onları bir araya toplayıp 25 dönümlük bir yer bulmaya çalışıyoruz. Defacto’nun hemen bitişiğinde Küçük Sanayi Sitesi yapacağız. Onun yanında da depo olarak kullandığımız bir alan var. O alan 30 dönümü topluyor. Ancak parsellerde farklı kişilerin yerleri var. Onların yerlerini başka yere aktarıp zarara uğratmadan, bu yeri tahsis edip oraya bir proje yapmaya çalışıyoruz. Vahap beye ‘Bize bir yer gösterin. Çerkezköy’e bir stat yaptıralım. Spor Bakanına ben talepte bulunayım’ dedim. Buradaki yeri Spor Bakanlığı’na versinler. Spor Bakanlığı da bize kullanım için versin. Bizim yer ile ilgili sıkıntımız var” dedi. 

“ORTAK BİR TERMİNAL YAPILABİLİR”

Vahap Akay ile otobüs terminali konusunu da konuştuğunu söyleyen Çetin “Bizim buradaki terminalimiz çok kullanışsız. Ortak bir yere terminal yapalım diye konuştuk. Sağ olsun  o da olumlu yaklaştı. UKOME Başkanı Erdi Bey ile görüştük. O da olumlu yaklaştı. En son Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak’a konuyu aktardık. Yer için sıkıntımız var. Benim arzu ettiğim ye, Kapaklı ile Çerkezköy’e hizmet edebilecek ortak bir yer. Orada ne Çerkezköy Belediyesi’nin ne de Kapaklı Belediyesi’nin mülkü yok. Özel şahıs yerleri. Oraların kamulaştırılması, satın alınması gerekiyor. Onu da büyükşehir üzerinden yaptıralım dedim” ifadelerini kullandı. Bakanlar Kurulu’nda büyükşehir ve ilçe belediyelerinin yetkilerinin yeniden revize edilmesi ile ilgili görüşmeler olduğunu kaydeden Çetin, “Duyduğumuz kadarıyla bazı uygulamalar ilçe belediyelerine verilecek. Durumlarımıza göre bunun içinde terminaller, mezarlıklar, zabıta birimi var. Kadir Başkan ile görüşürsek ortak bir projeyi hayata geçirebiliriz. Çerkezköy ve Kapaklı’nın nüfusu şuanda 300 bin. 10 yıl sonra 500 bini geçer. Bunu da planlayıp, buna göre bir yer tespit edip 2 ilçeye de hizmet edecek bir terminal uygun olur diye düşündüm. Vahap Bey de sağ olsun olumlu yaklaştı” dedi. 

“KATLI OTOPARK 2020 BÜTÇESİNE ALINDI”

Pınar Bulvarı’nda kısmi betonlamaya başlayacaklarını kaydeden Çetin, “Kısmi olarak bazı bölgeleri betonlayacağız. Sonrasında projemizi hayata geçireceğiz. Ama öncesinde vatandaşı çamurdan kurtaralım” dedi. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin 2020 yılı bütçesine katlı otoparkın konulduğunu kaydeden Çetin “Biz kaldırımları genişletmeyi düşünüyoruz. Bunu yaptığımızda da araçlara park yeri gerekecek. Meydan Projesi Mehmet Elfide İlkokulu’nun oradan başlıyor. Burada halen mahkeme devam ediyor. 7-8 tane arsa sahibi ile rayiç bedeller konusunda anlaşamamış büyükşehir. O nedenle şuanda meydan projesi ile ilgili bir şey yapılamıyor” dedi. 

“5.5 MİLYON LİRA BORCUMUZ VAR”

Rüzgar Gülü ile ilgili de konuşan Başkan Çetin “Rüzgar Gülü ile ilgili 5.5 milyon borcumuz var İtalyan firmasına. Ödeyemiyoruz, kredi de çekemiyoruz. Kapaklı Belediyesi, Rüzgar Gülü ile ilgili 3 defa kredi kullanmış. Ama ödeme yapılmamış. Firma şuanda Rüzgar Güllerini çalıştırmıyor, durdurdu. Biz İtalyan firmasına şu teklifi verdik. ‘Orada aylık gelen 120 – 150 bin TL’yi size aktaralım. Taksitle size olan borcumuzu ödeyelim’ diye teklifte bulunduk. Onların yaptıkları hesaplara göre 4 seneyi bulur diyorlar. Ön ödeme talep ettiler.  Bir miktar ön ödeme yapıp kalanını 36 ay taksit yapalım diye yazı gönderdik. Yazıya cevap bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

“SİYASET DEĞİL, HİZMET YAPMAK İSTİYORUM”

Siyaset değil hizmet yapmak istediğini kaydeden Çetin “Ben Kapaklı’ya bir tane çakıl taşı daha fazla getirtelim diye çırpınıyorum. Ben herkesi anlamaya empati kurmaya çalışıyorum. Ama Kapaklı’yı bir yerlere götürmek istiyorsak belediye kurumsal bir kimliğe bürünecek. Şeffaf olacak. 2-3 ay önce doğrudan teminlerin duyurulması ile ilgili talimat verdim. Ama altyapısı yok. Laf olsun diye yapılır ama amacına uygun olsun istiyoruz. Siyaseten ya da başka sebeplerden dolayı bize önyargılı olan belediye personelleri olabilir, ki var görüyorum. Engel olmaya çalışıyor, bahane üretmeye çalışıyor. Mevzuat önüme getiriyor. 15 yıldır mevzuatsız yönetilen belediye, şimdi hep mevzuat getiriyor önüme. Ben de bu yapıda ilerleyebildiklerimle ilerleyeceğim. İlerleyemediklerine de teşekkür edeceğim” dedi. 

“TAM NOKTASINI ARAŞTIRIYORUZ”

Kapaklı’da bulunan doğalgaz ile ilgili soruya da cevap veren Çetin “GAZDAŞ doğalgazı ana şebekesine bağlamak için gelip bizimle görüştü. Ana şebekeye gazı verecekler” dedi. Termal suyla ilgili de konuşan Çetin “Biz orada termal suyun olduğunu, 1500 metre derinlikte olduğunu tespit ettik. Yerinin tam noktasını araştırıyoruz şuanda. MTA’dan kuyunun kurulacağı yerle ilgili araştırma talep ettik. Onun çalışmalarını yürütüyorlar. Tam noktasını bulursak kuyuyu kazdırmak için de bir yol bulacağız.  MTA ile görüşmelerimizi yaptık, taleplerimizi ilettik. Olursa bölgeye değer katar. Bakanlıktan talep ettim. Belediye olarak termal su aramak için ruhsat aldık. Bugüne kadar hiçbir belediye termal su aramak için ruhsat almamış” dedi. 

“ONAY AŞAMASINDA”

Yenişehir adını verdiği bir proje de hazırladığını kaydeden Çetin “Günü kurtarmak için günlük projelerle uğraşmıyorum. Uzun vadeli ve Kapaklı’yı kabuğunu değiştirecek, Kapaklı’nın sosyal dokusunu, kültürel yapısını değiştirecek projeler yapıyorum” dedi. Hastane projesi ile ilgili de konuşan Çetin “Birkaç tane konudan dolayı uzadı. Bu konuları çözdük. Onay aşamasında. Bugün yarın gelecek diye bekliyoruz” dedi. 

“KAPALI HAVUZ VE TENİS KORTU PROJEMİZ VAR”

Atıcı Spor Kompleksi’nin altında kapalı bir havuz projelerinin olduğunu söyleyen Başkan Çetin “Yanına da büyük bir kapalı spor tesisi yapalım dedik. Altı da komple otopark. 26 milyon TL tutuyor. Ciddi mi maliyet. Bizim kendi imkanlarımızla bunu yapabilmemiz çok zor. Bakanlık üzerinden yürütmeye çalışıyoruz. Tenis Kortu da yapacağız” bilgisini verdi. Kapalı Pazar Yeri ile ilgili sıkıntının olduğunu söyleyen Çetin, “Biz orayı yap-işlet-devret yapalım istedik. Ama çok büyük bir hafriyat var. Şuanda hafriyatı dökecek yer bulamıyoruz. 3-4 bin kamyon atık var. O malzemeyi nereye taşıyacağız, o sorun. Onu oradan kaldırmadan hiçbir iş yapamıyoruz. Pazaryerini yapabileceğimiz başka bir yerimiz yok” ifadelerini kullandı.  

“İKİ ETAPTAN OLUŞUYOR”

Bölgeye taşınması gündemde olan İkitelli OSB ile ilgili konuşan Çetin “İki etaptan oluşuyor. Birinci etabı Çerkezköy sınırları için. Orası ile ilgili istimlaklar yapıldı. Oranın satışlarını dahi yapmışlar. Yer sahipleri yerlerini dahi almış. İkinci etap bizim alanımıza giriyor, demiryolunun üst tarafı. Yanıkağıl ile Karaağaç arasındaki dereye kadar geliyor istimlak alanı. TOKİ ile 3-4 defa görüşme yaptık. TOKİ burada istimlakı yapıyor, yer almak isteyenler OSB’ye gidiyor. Ancak iş adamları da OSB ile değil belediyeyle işbirliği yapalım diyorlar. Bize geldiler. 300 tane iş adamı. Bizden toplamda 3 milyon metrekare yer istiyorlar. ‘Yeri siz alın, biz sizinle yol yürüyelim. Sizinde taleplerinizi, projelerini hayata geçirelim’ diyorlar. Bunu ben Mustafa Şentop hocamızla paylaştım. Hocam TOKİ’den kamulaştırmanın nasıl yapıldığıyla ilgili rapor istedi. Biz de kaygılarımız anlattık. Bizim burada ciddi bir şekilde su sorunumuz var. Buraya bu sanayi geldiğinde gelecek göçle birlikte biz bunu nasıl çözeceğiz? Bununla ilgili nasıl çalışma yapılabilir, TOKİ bize bu konuda nasıl yardımcı olur, ya da iş dünyası bize nasıl katkı verir, bu sorunları çözmek için? Oldubittiye gelirse ileride bölgemiz ciddi sorunlarla karşı karşıya kalır. Bunları halletmeye çalışıyoruz” dedi. 

“100 MİLYON TL’LİK KAYNAK BEKLENİYOR”

Yıldızkent Kavşağı’nda planlanan dal-çık projesiyle ilgili de konuşan Çetin “Kasım ayında bütçe görüşmeleri başlayacak. Ulaştırma Bakanlığı’ndan 100 milyon TL’lik kaynağın oraya aktarılması için Mustafa Şentop Hocamız ve milletvekillerimiz gerekli girişimlerde bulundu. Karayolları’nın 1. Bölgesine ait olan bir proje. Birinci sırada şuanda. Karayolları bir proje yapacaksa önce orayı yapacak. Bu da en iyi ihtimalle kaynak aktarılırsa Haziran gibi yapılır diye düşünüyorum. Bizim başka alternatif yollarımız yok. Küçük Sanayi Sitesi’ni faaliyete geçirdiğimizde OSB ile görüşüp oradan bir köprü ile Saray’a gidecek olan servislerin şehir içine girmeden oradan Saray’a gitmesini sağlamaya çalışacağız” diye konuştu. 

Haber / Gülveren ALTUNOĞLU

Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
  YAZARLAR
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
ANKET
YEREL SEÇİMLERDE MARMARA HABER GAZETESİNİN HABER VE HABER PERFORMANSINI NASIL DEĞERLENDİRİYORSUNUZ?
ÇOK İYİ
İYİ
KÖTÜ
ÇOK KÖTÜ
Öldüğü 24 saat sonra anlaşıldı
Devrilen pat patın altında kalan çiftçi hayatını kaybetti
Kaymakam Yüksel’den ilk ziyaret şehit ailelerine
Kaymakam Kerem Süleyman Yüksel görevine başladı
Kapaklı heyetinden Ankara çıkarması
THK, kurban derisi bağışlarını bekliyor
Albayrak: 10 boğulma vakasına müdahale edildi
Bayramda Çorlu ve Süleymanpaşa’da toplu taşıma ücretsiz
Üniversite – Sanayi iş birliği yapacaklar 
Karayolları’na bağlı köprü ve otoyollar bayramda ücretsiz
Dönmez: Genç işsizlik hepimizin vicdanını kanatıyor
Özkan: Meseleye hak ve özgürlükler kapsamında yaklaştık
Helvacıoğlu, talan edilen okulu ziyaret etti
Marmara Haber Gazetecilik Ajans Ofset Marbaacılık Reklam Organizasyon San. ve Tic. Ltd. Şti
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 725 26 10 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
e-mail: haber@marmarahaber.com.tr

Künye    Reklam    Bize Ulaşın
sanalbasin.com yesidir